Podwieszany sufit – czy warto go uzyć w swoim wnętrzu?

Kiedyś bardzo modny, dziś trochę zapomniany. Podwieszany sufit ma wiele zastosowań, jednak nie zawsze warto go wykonać. Na temat jego walorów estetycznych zdania są podzielone. Jakie są jego wady i zalety, i czy warto wykorzystać go w swoim domu?

Gdzie wykonać podwieszany sufit?

W gruncie rzeczy panuje tu pełna dowolność. Podwieszane sufity można wykonać w każdym pomieszczeniu, w dowolnej aranżacji. Może służyć w łazience wraz z podłączonymi punktami świetlnymi, wisieć w salonie nad stołem lub znajdować się nad telewizorem w salonie. Istnieje wiele wariantów kształtów, wysokości i wykorzystania takiego podwieszanego sufitu. Od nas zależy, jak widzimy go w naszej aranżacji.

Zalety i wady wykorzystania podwieszanego sufitu

Ogromną zaletą, już wcześniej wspomnianą, jest jego uniwersalność. Nadaje się do każdego pomieszczenia, niezależnie od przeznaczenia i wielkości. Ma on wpływ na optyczny wygląd różnego rodzaju pokoju. W małych pomieszczeniach nada im głębi, a w dużych delikatnie skróci. W wysokich pomieszczeniach może przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania, co jest praktyczną zaletą.
Sama konstrukcja jest dość łatwa w montażu i lekka. Najczęściej do jej zrobienia wykorzystuje się kątowniki z aluminium i kartonowo gipsowe płyty. Ich wykorzystanie w różnego rodzaju kształtach jest łatwe do zaprojektowania i wykonania. Podwieszany sufit może również uratować wszelkie zakrzywienia normalnego sufitu. Często wykorzystuje się go właśnie do wyrównywania powierzchni.
Podwieszany sufit może służyć do podzielenia pomieszczenia na różne strefy, zamiast ścianek działowych. Nie będziemy przy tym pomniejszać całego wnętrza. Dodatkowo, możemy w nim umieścić oświetlenie, dowolnie je układając.
To świetny materiał do użycia w bloku, gdyż wygłusza wszelkie dźwięki z piętra wyżej. Nigdy więcej żadnego tupania ani hałasów!
Jednak są pewne zastrzeżenia, które z pewnego punktu widzenia są wadami. Niektóre płyty kartonowo gipsowe nie nadają się do wilgotnych pomieszczeń. Nie wszyscy o tym wiedzą i instalują podwieszany sufit właśnie z tego materiału w łazience. Po kilku miesiącach chłonięcia wilgoci płyty zaczynają się psuć. Trzeba pamiętać, że podwieszany sufit w łazience wykonujemy z innego tworzywa, niż kartonowo gipsowe produkty!
Mimo swojej niewielkiej wagi konstrukcja ze stelaża i płyt nie zawsze nadaje się do każdego stropu. Zbytnie obciążenie może skutkować zawaleniem się sufitu. Nikt nie chce takiej katastrofy, a więc najpierw trzeba wszystko zmierzyć i wybadać. Na przeszkodzie mogą stanąć też rury gazowe. W żadnym wypadku nie powinniśmy instalować podwieszanego dachu bez konsultacji ze specjalistą od instalacji. Zakrycie rur może być niebezpieczne dla naszego zdrowia, gdyż nie wykryjemy ulatniającego się gazu.

Stosować, czy nie?

Podwieszany sufit ma zdecydowanie mniej wad niż zalet, dlatego spokojnie możemy zastanowić się nad jego wykorzystaniem w naszym domu, czy mieszkaniu. Wszelkie wady i niedogodności z nim związane nie będą miały miejsca, jeśli odpowiednio się do montażu przygotujemy. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, a wszystko pójdzie jak z płatka!

Redakcja DKHome