T-8, T-12, T-55 – co oznaczają te symbole w przypadku blachy trapezowej?

Blacha trapezowa to jedno z najpopularniejszych pokryć dachowe, które znane jest przede wszystkim ze swojego wszechstronnego zastosowania, prostoty, a także wyrazistej formy. Ponadto blacha trapezowa jest wytrzymała i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Przeczytaj o tym, jakie są rodzaje blachy trapezowej ze względu na materiał oraz ze względu na wysokość profilu. 

Blacha trapezowa – jaką najlepiej wybrać na dach? 

Blacha trapezowa wykorzystywana jest do krycia wszystkich dachów, nawet płaskich, które najczęściej spotykane są na garażach, halach produkcyjnych, magazynach czy nowoczesnych domach jednorodzinnych. Ponadto blachę trapezową często wykorzystuje się również na elewacjach. 

Blachy trapezowe charakteryzują się ogromną różnorodnością, co znacznie utrudnia określenie najlepszej z nich. Różnią się one między sobą ze względu na zastosowanie w praktyce, rodzaj powłoki oraz wysokość przetłoczeń.

Podział blachy trapezowej ze względu na materiał 

Ze względu na materiał można wyróżnić takie blachy trapezowe jak: 

  • ocynkowana – powszechnie stosowana ze względu na korzystną cenę i doskonały materiał, który jest odporny na korozję,
  • powlekana poliestrem – charakteryzuje się sztywnością i wytrzymałością, a także zwiększoną odpornością na korozję i czynniki atmosferyczne dzięki poliestrowej powłoce. Blacha powlekana poliestrem najczęściej stosowana jest w budownictwie mieszkaniowym, szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych. Struktura blachy trapezowej powlekanej poliestrem, oparta jest na cynku i kilku innych warstwach, z których ostatnia jest powłoką poliestrową o grubości 15-40 mikrometrów,
  • alucynkowa – trzon tej blachy pokryty jest stopem aluminium, cynku i odrobiny krzemu. Takie połączenie powoduje wytwarzanie się glinu (warstwy, która chroni przed korozją), co sprawia, że blacha ta ma lepsze właściwości niż blacha ocynkowana.

Popularną odmianą blachy trapezowej jest blacha trapezowa drewnopodobna, która jednak nie stanowi odrębnego rodzaju. Jest to po prostu blacha, na którą nałożony został kolor imitujący drewno, natomiast sam jej trzon to jeden z trzech wyżej wymienionych. Blacha ta często stosowana jest jako podbitka. 

Podział blachy trapezowej ze względu na wysokość profilu 

Wymiary blach trapezowych oznaczane są zawsze przez producentów, z tego powodu warto kierować się tym parametrem, dokonując wyboru. Ponadto wszystkie modele dostępne są w różnych powłokach i wersjach kolorystycznych. Jakie blachy trapezowa można wyróżnić ze względu na wysokość profilu? 

  • T-8 – blacha, której wysokość profilu trapezowego wynosi 8 mm, blachy takie stosowane są najczęściej przy mniejszych pokryciach dachowych i na elewacjach wielkopowierzchniowych obiektów takich jak hale czy garaże,
  • T-12 – blacha falista o wysokości profilu 12 mm, jej wykorzystanie jest analogiczne do blachy T-8,
  • T-14 – blacha falista o wysokości profilu 14 mm, która stosowana jest na szeroką skalę w przypadku elewacji, bram i podbitek dachowych,
  • T-18 – blacha stosowana przy dachach o kącie nachylenia, który wynosi co najmniej 9 stopni, jest to prosty i solidny wariant blachy trapezowej o wysokości profilu równej 18 mm,
  • T-35 i T-55 – blachy trapezowe, w których wysokość profilu wynosi 35 i 55 mm, wykorzystuje się je głównie w obiektach przemysłowych, handlowych i produkcyjnych z dachem o dużej rozpiętości, ponieważ są one wyjątkowo sztywne i wytrzymałe.

Blachy trapezowe produkowane są w formie arkuszy o określonej długości i szerokości. W przypadku popularnych blach stalowych maksymalna ich długość może wynosić nawet 12 m, a w przypadku aluminiowych 7 m. Szerokość pojedynczego arkusza w zależności od wybranego wariantu może wynosić od 50 do 160 cm. 

Zastanawiasz się, jaka blacha trapezowa jest idealna na dach? Blacha T-35 powlekana poliestrem to doskonały wybór w przypadku średniej wielkości budynków mieszkalnych. Im wyższy profil blachy tym jest ona dedykowana na większą powierzchnię konstrukcji dachowych. Wybierając blachę trapezową, warto pod uwagę wziąć również spadek dachu, jeżeli jest on znaczny, a dach ma dużą powierzchnię, warto zdecydować się na profil T-55.

Redakcja DKHome