Schody do domu – praktyczność i styl

0
507
Schody do domu

Schody to najbardziej znane i klasyczne rozwiązanie do domów i mieszkań. Idealne rozwiązanie do każdego wnętrza. Posiadając dwupoziomowe lokum lub dwa piętra w domu musimy mieć sposób, aby się przemieścić. Jednak nie tylko to decyduje o wyborze schodów, ale również design i styl. Mogą stanowić prawdziwy element ozdobny. Warto wybrać schody do domu!

Jakie schody do domu wybrać?

Nie wystarczy wybrać schodów, które po prostu nam się podobają. Muszą wpasować się do całego wnętrza. To duży element wystroju domu, dlatego nie zawsze tak prosto wkomponować go do całej aranżacji. Na szczęście mamy do wyboru wiele różnych modeli, kształtów, a do tego mnóstwo różnych poręczy. Na coś z pewnością się zdecydujemy!
Zaczynając nasze zakupy zacznijmy od zadecydowania o materiale, który będzie podstawą naszych schodów. Najlepiej wybierać pomiędzy drewnem, a stalą. Oba mają wiele zalet i w zależności od tego, jakie mamy wymagania, zdecydujmy się na jeden z nich.

Drewniane, klasyczne schody

Drewno jest znane od pokoleń i bardzo często wykorzystywane do zrobienia stopni. Ma wiele różnych odmian, a więc i kolorów. Drewno świetnie łączy się z różnymi wnętrzami, dodając im klasy i stylu.

Konstrukcja schodów jest lekka i bezpieczna. Nie obciąża ani podłóg, ani stropów. Jeśli jednak chcemy, aby stopnie nie zużyły się tak łatwo i nie widać było na nich śladów czasu, musimy zadbać o ich odpowiednią pielęgnacje. Samo drewno musi być zakonserwowane i lakierowane, co zapewni długie lata bezpiecznego użytkowania, bez większych problemów.

Nowoczesny, wytrzymały metal

Metalowe schody są raczej domeną nowoczesnych mieszkań. Jednak coraz bardziej popularne stają się również w bardziej klasycznych wnętrzach. Są bardzo estetyczne i solidnie wykonane. Charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością. Utrzymanie ich czystości i pielęgnacja nie są skomplikowane. Wystarczy zwykły mop i woda.

Konstrukcja, tak samo jak w przypadku schodów drewnianych, jest lekka. Ogromny atutem schodów metalowych jest również ich sztywność i wytrzymałość. Nawet cienkie stopnie wykazują te cechy. Dzięki takiej mocy i sile, producenci mogą stworzyć jakie tylko chcemy kształty schodów.

Do minusów materiału, jakim jest metal, z pewnością można zaliczyć jego reagowanie na temperaturę i pogodę. W nasłonecznione, gorące dni stopnie mogą parzyć, a na zimę oziębiać. Z drewnem nie mamy takiego problemu.

Z poręczą czy bez?

W nowoczesnych, stylowych domach, czy mieszkaniach, często rezygnuje się z poręczy. Schody wydają się wtedy lżejsze i mniej rzucają się w oczy. Należy jednak pamiętać, że bez poręczy schody są mniej bezpieczne. O komforcie ich użytkowania zadecyduje wtedy odpowiedni stopień nachylenia i odpowiednia szerokość stopni. Nie będziemy musieli się martwić o bezpieczeństwo domowników.

Z drugiej strony poręcz może często służyć jako dodatkowa dekoracja. Wszystko zależy od wnętrza i zamysłu całej aranżacji. Warto przeglądnąć katalogi w poszukiwaniu inspiracji do wybrania idealnych schodów z poręczą, lub bez.

To, jaki materiał i rodzaj wykończenia wybierzemy, musi być dostosowane do naszych oczekiwań i potrzeb. Warto zapoznać się z różnymi modelami przed ostateczna decyzją. Wtedy z pewnością dokonamy właściwego wyboru!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here