Skuteczne wyciszenie mieszkania w bloku

Chyba każdy doświadczył kiedyś stukania szpilkami z mieszkania wyżej lub odkurzania o 6 rano. A przecież nasz dom powinien być miejscem odpoczynku i wyciszenia. Mieszkanie w bloku bywa uciążliwe, jednak są na to sprawdzone sposoby. Wystarczy kilka przydatnych materiałów i trochę pracy. Oto sposoby na wyciszenie mieszkania w bloku.

Wygłuszenie, czy wytłumienie?

Wyciszenie nie jest jednoznaczne. Aby zapewnić sobie ciszę i spokój w mieszkaniu musimy zdecydować, czy chodzi nam o wygłuszenie wnętrz, czy też ich wytłumienie.
Wytłumienie to zatrzymanie rozchodzenia się dźwięków po mieszkaniu. Stosując różne zabiegi sprawiamy, że hałas nie rozprzestrzenia się, ale „tłumi” w jednym miejscu. Dotyczy to dźwięków dochodzących z naszego pokoju
Wygłuszenie to zatrzymanie wszelkich przedostających się do naszego mieszkania dźwięków. Tupanie, skakanie, otwieranie drzwi na korytarzu – wszystkich tych dźwięków pozbędziemy się właśnie przez taki zabieg.
Oczywiście wszystkie zabiegi skłaniają się do ogólnego stwierdzenia, czyli wyciszenia. Bo ciszę zapewni nam tylko kompleksowe działanie łączące zatrzymanie wszelkich dźwięków zakłócających nam odpoczynek.

Wyciszenie mieszkania w bloku

Pierwszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest instalacja mat akustycznych. Spokojnie są do zamówienia w Internecie. Są przeznaczone do kładzenia na ścianach, jak i podłodze. Skutecznie zmniejszają rozchodzenie się dźwięków po pokoju. Jednak trzeba liczyć się z dość dużym wydatkiem na tego typu maty.
Tańszym i łatwiejszym sposobem jest zakup zasłon, dywanów, poduszek – wszelkich akcesoriów materiałowych, które wpływają na rozchodzenie się hałasów. Grube, długie zasłony zatrzymają odbijanie się dźwięków od okien, jak i przybywające dźwięki z zewnątrz. Dywany zniwelują odgłosy chodzenia po gołym parkiecie, czy płytkach, a poduszki dodatkowo wspomogą efekt wytłumienia.
Najbardziej inwazyjną, ale również najbardziej efektywną i skuteczną metodą jest instalacja ekranów akustycznych. Jednak umieszcza się je w ścianie, dlatego trzeba liczyć się z dość inwazyjnym działaniem. Co więcej, bez umiejętności budowlanych możemy nie poradzić sobie z właściwym montażem ekranów akustycznych.

Wykonanie gwarancją sukcesu

Wszelkie zabiegi służące wyciszaniu mieszkania musza być wykonane z precyzją i dokładnością. Tylko wtedy będą spełniać swoje właściwości w pełni. Wybór odpowiednich materiałów również jest ważny. Właściwy rozmiar oraz grubość na przykład wełny używanej w ekranach akustycznych musi być dostosowany do wielkości pomieszczenia.
Do montażu najlepiej wynająć ekipę specjalistów. Sprawdzeni fachowcy z łatwością poradzą sobie z zadaniem i będziemy mieć pewność, że wszystko zostało wykonane jak należy. Najlepiej zatrudnić osoby z polecenia lub z dobrą opinią. Generuje to dodatkowe koszty do i tak dość drogiego wygłuszania i wytłumienia mieszkania, ale tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wszystko będzie działać tak, jak należy.
Choć to duży wydatek, wyciszenie zapewni nam komfort i spokój na długie lata. Wyciszenie mieszkania w bloku jest inwestycją, której z pewnością nie będziemy żałować.

Redakcja DKHome