Jak wybrać uchwyt spawalniczy?

Uchwyty spawalnicze pełnią wiele ważnych funkcji w firmach. Wykorzystywane są przez profesjonalistów, którzy doskonale znają się na swojej pracy. proces wyboru uchwytu tego typu nie zawsze jest łatwy, Musimy pamiętać o kilku cechach produktu. Jak dokonać wyboru? O czym trzeba pamiętać i jaki uchwyt spawalniczy będzie najlepszy?

Budowa uchwytów spawalniczych

Pamiętajmy o tym, że uchwyt spawalniczy jest ważną częścią wyposażenia każdego urządzenia spawalniczego. Dobranie uchwytu do półautomatu wpływa na bezpieczeństwo i wygodę pracy. Te elementy mogą być różnorodne, co zależy od ich budowy. niektóre części, z jakich są budowane, są widoczne od razu, a inne dopiero po rozebraniu uchwytu. Podstawowymi elementami w budowie uchwytu są z pewnością:

  • palniki,
  • dysza gazowa,
  • końcówka prądowa,
  • tulejki izolacyjne,
  • łącznik prądowy,
  • korpusy rękojeści,
  • wtyki euro,
  • przewody prądowe lub wodno-prądowe.

Większość z nich wybrać można w różnych wariantach wykonania. Mnogość dostępnych rozwiązań daje wiele możliwości klientom.

Uchwyty spawalnicze – podział

Najbardziej znanym podziałem jest klasyfikacja za pomocą uchwytów typu MB. Wyróżniamy typy MB14, MB15, MB25, MB24, MB36, MB401, MB501. Kryterium podziału dotyczy obciążalności prądowej, czyli zakresu prądu spawania. Prąd spawania w tym wypadku jest najważniejszym wyznacznikiem wyboru uchwytu.

Warto zauważyć, że im większa obciążalność, tym większe wymiary uchwytu. Trudność pracy dadzą wielkie uchwyty w nietypowych miejscach. W takiej sytuacji potrzebne są słabsze uchwyty, o mniejszych wymiarach. Konieczne jest jednak dostosowanie prądu spawania do możliwości uchwytu.

Poszczególne uchwyty można podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa to uchwyty chłodzone cieczą (MB401 i MB501). Druga grupa to uchwyty chłodzone gazem (MB14, MB15, MB25, MB36).  Te drugie są najszerzej spotykane na rynku. Znajdują zastosowanie w małych i średnich półautomatach. jak i podczas pracy w trudno dostępnych miejscach. Są przeznaczone do lekko i średnio zaawansowanej pracy spawalniczej. Często sięgają po nie pracownicy warsztatowi, serwisowi i blacharscy.

Uchwyty spawalnicze odznaczają się wysoką jakością wykonania i sprawnym działaniem. Podczas wyboru skorzystać możemy z pomocy sprzedawcy. Doświadczone osoba wskaże nam, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Gdzie dokonamy zakupu uchwytu spawalniczego? Doskonałym pomysłem jest zakup w internetowym sklepie. W tym miejscu można liczyć na atrakcyjne ceny i wysoką jakość nowoczesnych produktów.

Redakcja DKHome