Kiedy pracownik powinien nosić kamizelkę ostrzegawczą?

Poszczególne stanowiska i funkcje wymagają od pracowników różnorakiego przygotowania do pracy. W wielu przypadkach wiąże się to z używaniem określonych ubrań. Czasami jest to odzież robocza, którą ma za zadanie dostarczyć pracodawca – wówczas katalog dostępnych ubrań jest bardzo szeroki, a wybór właściwie dowolny. Niektóre stanowiska wymagają jednak wyspecjalizowanej odzieży ochronnej. Nie wszyscy wiedzą, że zalicza się do niej również ubrania odblaskowe. Jednym z najpopularniejszych są kamizelki i kurtki odblaskowe. Jaką pełni funkcję i kiedy należy ją nosić? Przyjrzeliśmy się bliżej temu zagadnieniu.

Kamizelki odblaskowe: normy i rodzaje

Najważniejszym zadaniem odzieży ostrzegawczej jest poprawa widoczności noszącego ją pracownika. W związku z tym każdy jej rodzaj, w tym kamizelka i np. spodnie odblaskowe, muszą posiadać dwa typy materiałów. Pierwszy to tak zwany materiał tła w jaskrawym, fluorescencyjnym kolorze: żółtym, czerwonym lub pomarańczowo-czerwonym. Drugi obowiązkowy element to taśmy odblaskowe. Powierzchnia obu tych materiałów wyznacza jedną z trzech klas odzieży ostrzegawczej, gdzie pierwsza oznacza najniższy, a trzecia najwyższy poziom ochrony.

Kamizelki odblaskowe mogą wchodzić w skład zestawów odzieży ostrzegawczej klasy pierwszej lub drugiej. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów kamizelek w wymienionych wyżej kolorach. Wśród nich są najprostsze, lekkie kamizelki, ale także bardziej rozbudowane modele, jak na przykład kamizelka odblaskowa z kieszeniami dostosowanymi do przenoszenia narzędzi. Popularnym rozwiązaniem są również kamizelki ostrzegawcze z nadrukiem zawierającym logotyp lub nazwę firmy. Przy wykonywaniu nadruku trzeba jedynie pamiętać, że nie powinien on zmniejszać powierzchni odblaskowych kamizelki – w przeciwnym razie przestanie ona spełniać odpowiednie normy.

Kto i kiedy powinien nosić kamizelkę ostrzegawczą?

Kamizelki odblaskowe oraz inne typy odzieży ostrzegawczej mają przede wszystkim zminimalizować ryzyko wypadku. Są więc wymagane nie tylko w czasie pracy w warunkach obniżonej widoczności, ale również przy robotach wykonywanych w pobliżu dróg oraz maszyn. W przypadku dróg ryzyko wiąże się z obecnością pojazdów i jego stopień zależy od prędkości, z jaką te pojazdy mogą się poruszać. Kamizelki nadają się dla pracowników wykonujących swoje obowiązki przy drogach publicznych i prywatnych, gdzie potrzebny jest tak zwany minimalny lub pośredni poziom zabezpieczenia. Oznacza to jednak, że nie będą zapewniać wystarczającej ochrony dla osób pracujących przy autostradach i drogach ekspresowych, a także na lotniskach.

Obowiązek używania odzieży odblaskowej nie dotyczy jedynie pracowników remontujących czy budujących drogi. Kamizelki powinni zakładać także ludzie odpowiedzialni za dbanie o pas drogowy i otoczenie ulic. Podobne wymagania dotyczą wszelkich służb porządkujących, zakładów oczyszczania miasta itp. Warto zaopatrzyć się w nie nawet w przypadku prywatnych robót na skraju działki w pobliżu drogi, na przykład przy montażu ogrodzenia.

Kamizelki odblaskowe to również nieodłączny element wyposażenia pracowników na budowach. Tam wymóg ten jest spowodowany obecnością maszyn, które mogą stanowić zagrożenie dla pracowników, a także niebezpieczeństwem związanym z przenoszeniem przez nie ciężkich przedmiotów. Pracownicy mają obowiązek noszenia odzieży ostrzegawczej dostarczonej przez pracodawcę. By w stu procentach ocenić ryzyko i stwierdzić, czy na danym stanowisku konieczna będzie kamizelka odblaskowa, najlepiej zasięgnąć porady inspektora BHP.

Redakcja DKHome

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *