Rodzaje ogrodowych roślin liściastych

Zadbany ogród to wizytówka naszego domu. Przycięty równo trawnik, bujne drzewa oraz kolorowe kwiaty. Często jednak nie chcemy klasycznego ogródka i szukamy ciekawych, nowych roślin, które wprowadzą powiew świeżości. Kwiaty i drzewa to już przeżytek. Ciekawym rozwiązaniem mogą być pewne rodzaje ogrodowych roślin liściastych. Podpowiemy, które wybrać.

Klasyczny i tradycyjny bukszpan

Może kojarzyć się z koszyczkiem wielkanocnym, który tradycyjnie się nim przystraja. Bukszpan kiedyś królował w ogrodach każdego domu, jednak znowu wraca do łask. I bardzo dobrze! Jest ciekawym krzewem liściastym, który ma piękny, mocny zielony kolor. Liście o ciekawej fakturze i błyszczącym wykończeniu są nietuzinkową ozdobą każdego ogrodu. A największą ich zaletą jest to, że nie opadają! Piękne i praktyczne. Na jesień nie będziemy mieć całego trawnika do zgrabienia, a roślinę możemy podziwiać w pełni zieloną nawet zimą!
Rozwinięty, duży krzak możemy dowolnie przycinać. Bukszpan często w ogrodach stanowi bujny żywopłot, ale również przycina się go w fantazyjne figury i kształty. Jeśli chodzi o miejsce, w którym najlepiej jest zasadzić bukszpan, to nie ma on wielkich wymagań. Będzie rósł zarówno nasłonecznionym , jak i ciemnym miejscu. Ważne jednak, aby miał dużo wilgoci, którą lubi.

Piękna i niewymagająca pęcherznica kalinolistna

Ten krzew łączy w sobie wszystko to, co niewprawiony ogrodnik chce mieć u siebie. Krzew ma wiele różnych odmian, o wielu kolorach. Od klasycznej zieleni, przez odcienie żółtego aż do wyrazistego bordo! Co więcej, w zależności od wybranej odmiany, krzew może osiągnąć od 1 metra do nawet 3 wysokości. Ma jeszcze mniejsze wymagania, niż bukszpan. Jest odporna na mróz i suszę. Nie wymaga specjalnej gleby, miejsca ani regularnego podlewania. Stąd jej duża popularność w wielu ogrodach. Wygoda i niezwykłe piękno, czego chcieć więcej! Jednak jeśli chcemy, aby nasz krzew służył nam jako żywopłot, to należy przemyśleć inne opcje.

Irga, berberys, a może trzmielina? Rodzaje ogrodowych roślin liściastych na żywopłot

Bujny, gęsty żywopłot to naturalne ogrodzenie, które zapewnia intymność i cieszy oko. Możemy odgrodzić się od sąsiadów lub ulicy. Oprócz wcześniej wspomnianego bukszpanu mamy wiele innych możliwości a naturalną barierę w naszym ogrodzie.
Irga to roślina liśćmi bardzo przypominająca bukszpan. Jednak nie trzyma jednego koloru przez cały rok. Jesienią przybiera odcienie żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Wzrost rośliny wynosi około 1 do 2 metrów. Lubi słońce, jak i półcień.
Berberys Thunberga to z kolei krzew, który możemy sadzić w grupach, jak i pojedynczo. Ma wiele różnych odmian kolorystycznych, a jego urocze, różyczkowe listki upiększą każdy ogród. Dodatkowo, mimo że wszystkie rodzaje ogrodowych roślin liściastych mają piękne liście i kolory, to tylko berberys na jesień wypuszcza czerwone, malutkie owoce!
Podane przez nas rośliny są niewymagającymi i sprawdzonymi krzewami, które spełnią różne oczekiwania. Każdy znajdzie coś, co idealnie wpasuje się w jego ogród!

Redakcja DKHome