Monitoring do domu – bezpieczeństwo ponad wszystko

0
324
Monitoring do domu

Nasz dom to nasze schronienie. Chcemy czuć się bezpiecznie, komfortowo i swobodnie. Troszczymy się o całą rodzinę, jak i o nas samych. Warto podwyższyć poziom bezpieczeństwa domowników decydując się na monitoring do domu. Podpowiemy, co wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie systemu.

Monitoring do domu – jakie są jego rodzaje?

Najbardziej znany typ monitoringu to ten zewnętrzny. System kilku kamer ustawionych najczęściej na drzwi oraz wjazd i podwórko. Jednak coraz więcej osób decyduje się również na monitoring wewnątrz domu. Daje to jeszcze większy komfort i bezpieczeństwo. Możemy skontrolować, co dokładnie dzieje się w każdy monitorowanym pokoju.
Monitoring do domu możemy podzielić na dwie kategorię: analogowy oraz megapikselowy IP. Każdy z rodzajów ma swoje wady i zalety. Wiele zależy od naszych osobistych potrzeb i preferencji. Trzeba liczyć się z tym, że montaż monitoringu to nie tanie przedsięwzięcie. Pamiętajmy jednak, że jest to inwestycja na lata i służy naszemu bezpieczeństwu. A na nim nie warto oszczędzać.

System monitoringu analogowego

Cechą charakterystyczną dla tego typu monitoringu jest rozdzielczość obrazu, która maksymalnie wynosi 704 na 574 piksele. Najczęściej takie systemy stosuje się w firmach, fabrykach i różnego rodzaju obiektach publicznych. Zazwyczaj są to duże obszary, gdzie monitoring trzeba rozmieścić w wielu miejscach. Jego poprawne rozłożenie jest gwarancją dobrej jakości materiału. Najczęściej kamery umieszcza się skierowane na wyjścia, przy balkonach/tarasach oraz z tyłu posesji.
Choć obraz z monitoringu analogowego nie jest najwyższej klasy, to w zupełności wystarcza, aby rozpoznać osobę albo obiekt z nagrania. Jeśli chodzi o większe detale, jak na przykład numery rejestracyjne – z tym może być problem.
Oprócz samych kamer potrzebny jest rejestrator. W warunkach domowych zwykle posiada się jeden dysk twardy do zapisu nagrań. Jego pojemność zależy od ilości posiadanych kamer.

System monitoringu megapikselowego IP

Jest to nowoczesne rozwiązanie i najbardziej dokładna opcja zabezpieczeń naszego domu. System opiera się na technologii cyfrowej, a każda kamera ma swój własny numer IP. Jakość obrazu jest znacznie lepsza od tego z monitoringu analogowego. Co więcej, dzięki temu nie musimy rozmieszczać tak wielu kamer. Wysoka jakość nagrania pozwala na zbliżenia i powiększenia, a więc zobaczymy więcej z jednego ujęcia.
Rejestrator w systemie megapikselowym IP musi mieć zdecydowanie większą pojemność pamięci. Lepsza jakość obrazu wiąże się z dużą ilością danych. Jednak przy tej nowoczesnej technologii mamy dwie możliwości zapisu zarejestrowanych materiałów. Może być to komputer lub cyfrowy rejestrator. W przypadku wyboru pierwszej opcji, musimy zainstalować specjalne oprogramowanie, które będzie pobierać dane z systemu. Drugie urządzenie jest od razu kompatybilne z monitoringiem.
Który system wybrać? Wszystko zależy od wymagań. Analogowy system jest tańszym rozwiązaniem, ale już trochę przestarzałym. Wciąż jednak się sprawdza i zapewnia komfort psychiczny. Mamy świadomość, że dom jest obserwowany i w razie czego mamy nagrania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here