Do czego można używać stalowej blachy ryflowanej?

Materiały stalowe znajdują szerokie zastosowania konstrukcyjne i bez ich wykorzystania w budownictwie trudno wyobrazić sobie współczesne miasta. Co ciekawe, materiały tego typu z powodzeniem mogą być stosowane również w charakterze elementów dekoracyjnych. Doskonałym tego przykładem jest blacha ryflowana stalowa, której używa się w nowoczesnych aranżacjach do dekorowania ścian oraz mebli. A jakie są podstawowe zastosowania tego specyficznego materiału?

Czym są blachy ryflowane?

Ryflowanie to widoczne gołym okiem wypukłości na gładkiej fakturze stalowej blachy, które kształtem przypominają ziarna jęczmienia lub łezki. Stąd bardzo często stalowe blachy ryflowane określa się mianem łezkowych. Dzięki dużej liczbie wypukłości, które zwykle układają się na powierzchni blachy pod różnymi kątami, taki materiał zyskuje nowe właściwości. Blacha ryflowana stalowa jest materiałem o antypoślizgowej powierzchni, charakteryzującym się dużą wytrzymałością i odpornością na odkształcenia. Co ważne, jest również materiałem o wyjątkowych walorach estetycznych, w związku z czym używa się jej do produkcji różnorodnych elementów o funkcji ozdobnej. Doskonałym tego przykładem są wykończenia podestów, schodów, a nawet podłóg. W związku z tym, że tego typu blachy produkuje się albo z aluminium, albo ze stali kwasoodpornych, są one niepodatne na korozję i można stosować je na zewnątrz. 

Praktyczne zastosowania dla blach ryflowanych

Jednym z podstawowych zastosowań dla stalowej blachy ryflowanej jest produkcja podestów i stopni schodów metalowych przeznaczonych do instalacji na zewnątrz, pod przysłowiową chmurką. Wykonane z tego materiału stopnie i podesty są nie tylko estetyczne, ale i wyjątkowo trwałe. Poza tym nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać przed korozją, a chodzenie po nich, dzięki właściwościom antypoślizgowym blachy, jest bardzo bezpieczne również wtedy, gdy są mokre. Blacha ryflowana stalowa jest materiałem używanym do zabezpieczania podłóg w chłodniach, gdzie ryzyko poślizgnięć jest większe, podłóg w samochodach, autobusach i wielu innych kategoriach pojazdów. Takiej blachy używa się również w dekoracjach, jako ozdoby ściennej lub praktycznego wykończenia frontów mebli. 

Zastosowań dla blach ryflowanych stalowych jest całe mnóstwo. W zdecydowanej większości są to zastosowania budowlane i dekoracyjne. Z takimi blachami możemy spotkać się m.in. w pojazdach komunikacji zbiorowej, gdzie używa się ich do wzmocnienia i zabezpieczenia stopni schodów oraz podłóg. Ryflowane blachy to także nieodłączny element różnego typu podestów i metalowych schodów zewnętrznych.

Redakcja DKHome