Rośliny, które nie potrzebują słońca – mech chrobotek czy monstera?

Mech dekoracyjny stał się ostatnimi czasy wyjątkowo popularny nie tylko ze względu na swój spektakularny wygląd, ale także minimum wysiłku, jaki należy włożyć w jego pielęgnację. Tego rodzaju ogród wertykalny nie wymaga podlewania ani przycinania, lubi zacienione pomieszczenia. Czy w zacienionym miejscu lub w pomieszczeniu, które nie posiada okien, możemy zdecydować się na roślinę doniczkową? Czy mech chrobotek to jedyna roślina, która nie potrzebuje słońca? Sprawdź!

Mech chrobotek – idealne rozwiązanie 

Mech dekoracyjny to sposób na zieloną przestrzeń nawet w łazience! Zdarza się, zwłaszcza w mieszkaniach w bloku, że łazienka pozbawiona jest okna. Zazwyczaj nie oznacza to rezygnacji z posiadania w niej żywych roślin! Dlatego z pomocą przychodzi wówczas mech chrobotek, jako idealne rozwiązanie na nowoczesne i dobre wnętrza. Świetnie sprawdzi się do zacienionej łazienki! Nie lubi słońca, nie trzeba go przycinać ani podlewać. Sprawia, że całe pomieszczenie nabiera głębi, świeżości i charakteru. Mech chrobotek, oprócz swoich oczywistych zalet wizualnych, również niesamowicie pachnie – przywodzi na myśl zapach lasu po deszczu. Mech lubi spokój, a w łazience będzie miał go aż nadto. To pomieszczenie, w którym w ciągu dnia nie spędzamy bardzo dużo czasu. Dlatego też warto umieścić w nim swój własny ogród wertykalny – choćby w formie podłużnej ramy!

Rośliny doniczkowe, które nie lubią słońca

Jeśli jednak jesteś fanem pielęgnowania roślin lub mech dekoracyjny nie pasuje do Twojego wnętrza (pamiętaj, że są przestrzenie, w których nie komponuje się zbyt dobrze), warto postawić na rośliny doniczkowe lubiące miejsca zacienione! Czy takie w ogóle istnieją? Jak najbardziej! Obecnie możemy wybierać spośród roślin, które stawiamy nawet w najciemniejszym kącie pokoju, a one wciąż wspaniale rosną. Tego typu rośliny nie potrzebują nawet grama światła słonecznego, by móc się rozwijać. Jakie to rośliny? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Monstera

Monstera to jedna z popularniejszych roślin doniczkowych. Wielu z nas na pewno już wie, że nie potrzebuje ona nadmiernej pielęgnacji, by móc się rozwijać i stale rosnąć. Czuje się świetnie również w zacienionych pomieszczeniach – ma niewielkie zapotrzebowanie na światło. Monstera jest popularną rośliną nie tylko wśród studentów – można ją spotkać także w biurach i gabinetach. Monstera to świetny wybór dla początkujących, dopiero zaczynających swoją przygodę z roślinami!

Difenbachia

Difenbachia to rośliny z pięknymi, mięsistymi liśćmi. Są zazwyczaj zielone, ale czasem można zauważyć na nich żółte plamki. Nie jest rośliną dużą, ponieważ jej maksymalna wysokość to 150 centymetrów. Dzięki temu nadaje się doskonale do niewielkich przestrzeni i kątów, gdzie odległość pomiędzy jedną szafką a drugą jest niewielka. 

Dracena 

Dracena, podobnie jak monstera, jest znana nawet osobom, którym nie po drodze z pielęgnacją roślin. Może ją ususzyć tylko osoba, której bardzo na tym zależy, a i jej będzie wyjątkowo trudno. Dracena nie lubi światła słonecznego ani podlewania, a przy tym wygląda spektakularnie! Niektórym może przypominać małą palmę i przywodzić na myśl wakacje.

Peperomia

Peperomia to kolejna roślina, które nie potrzebuje słońca, by przetrwać. Jest zwolenniczką zacienionych, wilgotnych miejsc. Dlatego też, będzie świetnym wyborem do łazienki bez okna, podobnie jak mech chrobotek! Para wodna, która często unosi się w łazience, świetnie nawilża powietrze, dzięki czemu peperomia ma doskonałe warunki do życia.

Redakcja DKHome