Aranżacja stołu na wyjątkowe okazje – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę!

Stół to wyjątkowe miejsce, przy którym spożywane są najlepsze posiłki i przeprowadzane najlepsze rozmowy z tymi bliskimi i dalszymi. Specjalne okazje, takie jak święta, urodziny czy rocznice, a także imprezy towarzyskie, wymagają nieco bardziej eleganckiego przystrojenia stołu. Chociaż nie musi to być poziom czterogwiazdkowej restauracji czy ekskluzywnego hotelu, istnieje kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę – od zastawy stołowej, aż po przepiękne obrusy. Zaznaczamy, że wcale nie trzeba mieć do tego szczególnego zmysłu artystycznego – wystarczy zastosować się do naszych wskazówek i pamiętać, że jeśli nie chcemy szaleć, klasyka zawsze jest na czasie!

Obrusy, czyli elementy, które nadają ton

Czy obrusy wychodzą z mody? Wiele osób na stół w jadalni czy salonie nie kładzie nic. To trend minimalistyczny, a dzięki takiej opcji stół jest zaprezentowany w pełnej krasie, a nie ukryty pod materiałem. Ciężko jednak odmówić obrusowi jego zalet – może zupełnie odmienić to, jak prezentuje się nie tylko sam stół, ale i całe pomieszczenie. 

Obrusy, które możemy kupić aktualnie np. w sklepie https://www.karo.waw.pl/, nie przypominają zbytnio obrusów, które pamiętamy sprzed lat. Są dopasowane do wielu stylów aranżacyjnych i prezentują się niezwykle modnie, dzięki temu w zasadzie każdy znajdzie obrus, jakiego szuka – od wzorzystych, aż po niezwykle klasyczne jednokolorowe modele.

A może stylowe bieżniki?

Bieżnik to element, który zdecydowanie warto rozważyć podczas planowania aranżacji stołu na specjalne okazje. Często pomijany, a to właśnie on w połączeniu z odpowiednim obrusem potrafi całkowicie odmienić wygląd miejsca, w którym spożywamy posiłki. Wzorzyste bieżniki pojawiają się najczęściej zestawione z gładkim jednokolorowym obrusem. 

Co ciekawe, bieżnik nie zawsze musi występować w połączeniu z obrusem, niektórzy decydują się na położenie bieżnika na stole w wersji solo. W takim przypadku należy dopasować styl i kolor bieżnika do stołu. W przypadku dużych imprez, na które zapraszamy wiele osób, bezpieczniejszą i bardziej praktyczną opcją wydaje się jednak zestawienie obu dodatków.

Rośliny, które dodają aranżacji uroku

Odpowiednio dobrane rośliny potrafią ożywić każdą aranżację stołu. Warto rozważyć jednak różne opcje – od bukietu świeżych kwiatów, przez delikatny stroik z kwiatów w wersji suszonej, aż po nowoczesne ozdoby z mchu, np. chrobotka reniferowego.

Wszystko zależy od charakteru spotkania, na które dekorujemy stół, oraz wybranych już dodatków. Rośliny nie powinny “gryźć się” się z pozostałymi elementami, które mają znaleźć się na stole. Jeśli decydujemy się na klasyczne i bardzo stonowane obrus oraz bieżnik, bukiet świeżych kwiatów w wielu kolorach niekoniecznie będzie najlepszym wyborem. Natomiast minimalistyczne stroiki z suszonych roślin lub stylowe ozdoby z mchu stabilizowanego mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

Zastawa stołowa w wyjątkowym stylu

Zastawa stołowa może się wyróżniać, ale nie musi. Klasyczne rozwiązania zawsze są w modzie, a jeśli aranżacja stołu ma być dość skromna, nie trzeba szaleć z dodatkami. Ważne jednak, aby na specjalne okazje – spotkania rodzinne czy towarzyskie – posiadać oddzielny komplet zastawy stołowej oraz sztućców. Dzięki temu pozytywnie zaskoczymy gości, a do tego nie będziemy musieli się obawiać, że talerze, na których spożywają posiłki, są nieestetycznie porysowane. Jeśli jednak chcemy spróbować czegoś zupełnie nowego, możemy zdecydować się np. na zastawę w stylu retro – wyglądający na nieco stary komplet talerzy oraz sztućce w odcieniach złota lub miedzi mogą prezentować się naprawdę interesująco.

Redakcja DKHome