Nowoczesne tapety – kiedy warto na nie postawić?

Nowoczesne tapety to w ostatnim czasie bardzo modny i jednocześnie niezwykle oryginalny sposób zdobienia ścian. Mogą one pełnić wiele rozmaitych funkcji – rozświetlać wnętrze, nadawać przytulności danemu pomieszczeniu albo ukrywać pewne mankamenty danego pokoju. Podpowiadamy jak je efektywnie i efektownie wykorzystać.

Nowoczesne tapety zamiast obrazów

Przede wszystkim nowoczesne tapety same w sobie stanowią fantastyczny element dekoracyjny. Efektowna, wzorzysta tapeta może zastąpić jakikolwiek obraz, zegar lub inną, ścienną ozdobę. Nowoczesne tapety potrafią też ożywić stonowane i jednolite kolorystycznie wnętrza. Modne jest dzisiaj wyposażanie wnętrz białymi meblami i malowanie ścian na szaro. Do tego dochodzą podłogi, które imitują drewno albo również wykonane są w szaro-czarno-brązowych barwach. Warto jednak dodać takiej przestrzeni odrobiny koloru. Często robimy to poprzez wybór dodatków – poduszek, zdjęć, akcesoriów kuchennych i tak dalej. Jako alternatywę możemy także potraktować tapetę.

Praktyczna ochrona ścian

Warto też wspomnieć o tym, że tapety mogą stanowić dobrą ochronę ścian. Jeżeli w swojej kuchni nie chcesz kłaść na ścianie płytek lub szkła, tapeta będzie świetną alternatywą. Tego rodzaju pomieszczenia wymagają bowiem praktycznego pokrycia ścian, odpornego na plamy z tłuszczu i niechłonącego zapachów. Nowoczesne tapety tworzone są natomiast z takich materiałów, które umożliwiają ich łatwą konserwację i czyszczenie. Ewentualne zabrudzenia należy po prostu przetrzeć wilgotną szmatką… i już. Skończy się zatem Twój koszmar, związany z nieustannym szorowaniem płytek i fug, które i tak z każdym kolejnym myciem wyglądają coraz gorzej. Nie będziesz też musiał martwić się o szkło, które wiecznie pokryte jest smugami, a Ty nie rozstajesz się ze specjalnym płynem do szyb. Nowoczesne tapety to bardzo praktyczne rozwiązanie, które ułatwi Twoje codzienne gotowanie.

Grunt, to nie przesadzić z ilością

Decydując się na nowoczesne tapety w salonie lub sypialni, należy jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzić z ich ilością. Niejednokrotnie takie tapety posiadają bowiem bardzo intensywne wzory i kolory. Jeżeli zatem postanowimy o położeniu ich na wszystkich ścianach w salonie, w sypialni lub w kuchni, możemy uzyskać efekt przytłoczenia. Pomieszczenie będzie się wydawało mniejsze, a tapeta nie zostanie właściwie wyeksponowana. Oryginalne, nowoczesne tapety należy kłaść z umiarem. Warto wybrać jedną, szczególną ścianę, na której tapeta będzie się najlepiej prezentować.

Redakcja DKHome