Ile noży przyda się w kuchni?

Nawet jeśli na co dzień nie gotujesz, to w Twojej kuchni wciąż nie powinno zabraknąć miejsca na przynajmniej kilka różnych noży. Skorzystasz z nich, gdy zajdzie taka potrzeba, na przykład wówczas, gdy będziesz obierać jabłko, kroić wędlinę czy pieczywo. Najlepiej zatem od razu zaopatrzyć się w uniwersalny zestaw noży kuchennych, w którym znajdą się modele przystosowane do ciecia różnych kategorii produktów spożywczych.

Jakich noży potrzebujesz?

Pomijając kwestię ostrości (im ostrzejsze i mniej podatne na stępienie ostrze, tym lepiej), najważniejszą kwestią jest ciężar noża, długość oraz kształt jego ostrza. Podstawą każdego zestawu noży kuchennych jest nóż uniwersalny, który możesz wykorzystać do krojenia wielu grup produktów spożywczych. To właśnie z tego ostrza będziesz korzystać najczęściej. Ważne zatem, by wybrać model, który dobrze leży w dłoni, jest odpowiednio wyważony, trwały i ostry. Prócz ostrza uniwersalnego warto zaopatrzyć się również w 3-4 ostrza specjalistyczne. Na standardowy zestaw noży kuchennych, prócz wspomnianego wcześniej noża uniwersalnego, składają się również modele przeznaczone do krojenia pieczywa, filetowania oraz krojenia i obierania warzyw. W bardziej rozbudowanych zestawach znajdziemy także odpowiednio wyprofilowane ostrza do krojenia pomidorów, serów czy trybowania mięsa.

Liczy się nie ilość, ale jakość

Duża liczba noży o różnych kształtach i rozmiarach może być oczywiście przydatna, ale nie wykorzystasz ich pełni potencjału, jeśli będą one tępe, źle wyważone lub wykonane z materiałów niskiej jakości. Dlatego inwestując w kilkuczęściowy zestaw noży kuchennych, warto wydać na niego nieco większą kwotę pieniędzy. Sprawdzonym wyborem są oczywiście zestawy kuchennych noży od znanych producentów. Jeśli nie chcesz przepłacać, możesz wybrać komplet mniej znanej marki. Ważne jednak, by wchodzące w jego skład noże były wykonane z dobrej jakości stali. Pamiętaj również, że w większości przypadków będziesz korzystać i tak z jednego, uniwersalnego noża. Dobrze zatem, by jego rękojeść była wygodna, a ostrze twarde i niepodatne na stępienie.

Nóż to niezbędny element wyposażenia kuchennego i przyda się nawet tym osobom, które zwykle stołują się na mieście. Najlepiej od razu zamówić kilkuczęściowy komplet noży kuchennych w drewnianym bloku lub z magnetyczną listwą, którą można przytwierdzić do ściany lub szafki. Dzięki temu najpotrzebniejsze ostrza będziesz mieć zawsze pod ręką, zabezpieczysz je przed szybkim stępieniem i przypadkowymi zabrudzeniami.

Redakcja DKHome