Dekoracja okien – nie tylko żaluzje i firanki!

Choć w naszych oknach najczęściej można spotkać tradycyjne firanki lub praktyczne żaluzje, jest wiele innych opcji niż tylko ich zakrycie. Nie ograniczajmy się tylko na dwie możliwości, warto poznać też inne! Mało osób wie ile ciekawych produktów do montażu w oknie dostępnych jest w sklepach. Czas to zmienić! Oto pomysły do wykorzystania jako dekoracja okien.

Im mniej tym więcej

Często w pomieszczeniu brakuje światła, a mimo to w oknach znajdują się firany, zasłony, żaluzję i tak dalej. To mocno ogranicza promienie słoneczne, które są potrzebne do oświetlenia ciemnego wnętrza. Oczywiście, wszystko zależy od konkretnego pomieszczenia. Jeśli okno znajduje się w miejscu, w którym światło może oślepić spędzających czas w pokoju domowników, zasłona jest konieczna. W pomieszczeniach, gdzie korzystamy z komputerów, laptopów, czy telewizorów również potrzebne jest zasłonięcie szyb. Kolejną kwestia jest nagrzewanie się pokojów – jeśli są w mocno nasłonecznionym miejscu. We wszystkich innych przypadkach zasłonięcie okien nie jest potrzebne.

Jakie są rodzaje żaluzji?

Znane szerszej publiczności, klasyczne żaluzje mają wiele różnych opcji wyglądu. Te najbardziej popularne, poziome są praktyczne i mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Najczęściej jest to drewno lub aluminium. Innym rodzajem są żaluzje pionowe. Zwisające pasy materiałów reguluje się za pomocą obracania ich wokół własnej osi. Tak dostosowuje się ilość przepuszczanego światła. Są one mniej szczelne. Kolejne to żaluzje rzymskie. Wykonane z grubego materiału lub cieńszej woali. Są ustawione poziomo.
Jak widać rodzajów żaluzji i materiałów, z których są wykonane jest dość dużo. Każdy znajdzie idealne rozwiązanie do swojego mieszkania, czy domu.

Dekoracja okien – co wybrać?

W oknach zawisnąć mogą nie tylko żaluzje, ale również wiele ciekawych ozdób. Najczęściej dekoracje okien wykonuje się od święta. W okresie świąt Bożego Narodzenia na szybach widać białe, wyglądające jak ze śniegu różne obrazki. Choinki, gwiazdki i tym podobne. Ale ozdabiać okna można przez cały rok!

Ciekawym pomysłem jest zawieszenie w ramach od okien girlandy. Może znajdować się na samej górze lub na dowolnej wysokości. Girlandę kupimy w każdy sklepie z dekoracjami. Ale popularne ostatnio stały się także ozdoby zrobione samemu, tak zwane DIY (ang. Do it yourself – zrób to sam). Można wykorzystać do tego posiadane w domu przedmioty lub kupić różne materiały w sklepie dla plastyków. Różne poradniki znajdziemy w Internecie.
Jeśli nie chcemy się bawić w artystów lub nie mamy do tego smykałki, nie ma problemu. Popularną ozdobą-girlandą są tak zwane cotton balls, czyli bawełniane kulki. W ich wnętrzu umieszczone są żaróweczki. Rozwieszone w oknie nadadzą przyjemnego, przytulnego klimatu w sypialni lub salonie. Może je wykorzystać również jako oświetlenie balkonu lub tarasu, również rozwieszone w oknie.

Wykorzystując pomysły na dekoracje okien stworzymy niepowtarzalny klimat w całym domu. Warto wybrać coś nietuzinkowego, coś innego niż zwykłe zasłony!

Redakcja DKHome

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.