Jedwabna pościel – plusy i minusy

Jedwab kojarzy nam się z delikatnością, szlachetnością i luksusem. Piękny komplet jedwabnej pościeli to marzenie wielu domowników. Wydaje się być on szczytem komfortu i elegancji. Jednak nie jest to jednoznaczne. Jedwabna pościel ma wiele zalet, ale również wad. Oto jak prezentuje się zestawienie jej plusów i minusów wraz z bawełnianym odpowiednikiem.

Plusy jedwabnej pościeli

Jedwabna pościel jest naturalna, a co za tym idzie, ma świetna cyrkulacje powietrza. Nadaj się i na zimę, i na lato. Nigdy nie jest za gorąco lub za zimno. Pościel nadaje się na cały rok użytkowania. Kupując nasz produkt u sprawdzonego i solidnego sprzedawcy mamy gwarancję trwałości materiału. Jedwab, mimo swojej delikatności, jest bardzo wytrzymały. Oprócz swojej praktycznej strony, ma on również wpływ na wystrój sypialni. Jedwabna pościel jest naprawdę ozdobą każdego łóżka. Jedwab jest polecany dla alergików. Z natury jest hipoalergiczny i nie powoduje żadnych podrażnień. Bez obaw taką pościel można również zakupić dla dzieci.

Minusy jedwabnej pościeli

Przede wszystkim od zakupu jedwabnej pościeli odsuwa nas jej cena. Za cały, porządny komplet zapłacimy w okolicach 1000zł. Jest to naprawdę duży wydatek. Co więcej naturalne włókna jedwabiu wymagają specjalnej pielęgnacji. Nie wystarczy zwykłe pranie, aby zadbać o pościel. Wymaga ona dedykowanego płynu do płukania oraz programu w pralce. Nie wypierzemy jej z niczym innym. Tylko przy odpowiednim dbaniu o pościel mamy gwarancję, że posłuży nam przez długie lata i nie straci na jakości.

Jedwabna pościel, a może jednak bawełna?

Bawełna jest najpopularniejszym materiałem, z którego wykonuje się pościel od wielu dziesięcioleci. Jakie są jej zalety i wady?
Tutaj nie mamy kłopotu z ceną. Jest ona przystępna i bawełnianą pościel niższej jakości kupimy już w okolicach kilkudziesięciu złotych. Również wykazuje dobre działanie termoizolacyjne. Bawełna jest naturalna, tak samo jak jedwab. Dlatego pościel kupujemy tak samo – może być używana bez względu na porę roku. Inwestując trochę więcej pieniędzy w lepszą jakościowo bawełnę będziemy mieć gwarancję trwałości na wiele lat. W przeciwieństwie do jedwabiu, nie wymaga szczególnej pielęgnacji i można spokojnie prać ją jak wszystkie inne ubrania. Minusem może być jej łatwe gniecenie się. Jeśli jednak zakupimy pościel z domieszką lnu, problem zostanie rozwiązany. Bawełna występuje w kilku wariantach: satynowa, kora, flanelowa i egipska.
Satynowa jest bardzo elegancka i błyszczy się. Kora to najtańszy wariant, jej nazwa pochodzi od karbowanej struktury materiału. Bawełnę flanelową najczęściej wykorzystuje się w pościeli dla dzieci, gdyż jest najmiększa i przyjemna. Egipski wariant to najbardziej wytrzymała, jednak również najdroższa opcja.
Porównując obie pościele: bawełniane i jedwabne, można dojść do wniosku, że nie warto przepłacać. Bawełna ma wiele zalet, które przeważają szale na jej stronę. Jedwab również jest piękny i solidny, jednak jego cena potrafi zwalić z nóg.

Redakcja DKHome