Niedoświetlone, ciemne wnętrza to zmora każdego domownika. Wprowadzają one przygnębiający nastrój i źle wpływają na nasze samopoczucie. Nie jesteśmy w stanie przestawić okien albo dorobić nowych, szczególnie w mieszkaniach. Jednak są sposoby na rozjaśnienie wnętrza! Oto sprawdzone pomysły, jak bez znacznych rewolucji dołożyć światła do naszego domu.
Zabawa kolorami
Podstawową rzeczą, jaką możemy się posłużyć w rozjaśnianiu wnętrza są kolory. Farba na ścianie lub też tapeta w jasnych barwach optycznie rozświetli pokój i odbije wszelkie światło po całości. Najlepiej będzie postawić na biel, ale również wszelkie beże, odcienie żółtego lub pomarańczowego. Wszystkie jasne kolory się nadadzą. Tu pojawia się problem z utrzymaniem w czystości takich ścian. Szczególnie, jeśli w domu mamy dzieci lub zwierzęta. W dzisiejszych czasach jednak mamy wiele specjalnych farb z formułą, która odpycha brud. Wystarczy przetrzeć ścianę wilgotną ściereczką, aby usunąć wszelkie plamy.
Nie tylko kolor ścian odgrywa rolę w rozjaśnianiu wnętrza. Odpowiednia podłoga również. Tutaj najlepiej postawić na jasne, drewniane panele lub płytki. Samo pomieszczenie wyda się nie tylko jaśniejsze, ale również większe. Oczywiście dywany również się nadadzą. Beżowa podłoga plus białe ściany i efekt murowany!
Nie tylko pokój, ale też meble
Całe staranie dotyczące ścian i podłóg może się zakończyć fiaskiem, jeśli do pokoju wstawimy ciemne, ogromne meble. W ciemnym pomieszczeniu nic nie może nas przytłaczać, bo wszystko zabiera światło. Najlepiej sprawdzą się meble jasne, o drobnych gabarytach. Nie oznacza to, że mamy kupować wszystko w małych rozmiarach. Wystarczy wybierać cieńsze półki, węższą komodę czy kanapę. Jeśli nie chcemy zmieniać całego zestawu mebli, możemy sami je przemalować. Istnieje wiele lakierów do drewna w najróżniejszych kolorach. Wystarczy wybrać te jasne i sięgnąć po pędzel. Trochę umiejętności praktycznych i gotowe! Piękny mebel oraz satysfakcja z siebie gwarantowana.
Inne sposoby na rozjaśnienie wnętrza
Przede wszystkim należy zaoszczędzić jak najwięcej wpadającego światła. Grube, długie zasłony czy rolety nie są dobrym pomysłem. Tak samo stawianie na parapecie doniczek z kwiatami czy innych przedmiotów. Okna powinny być jak najbardziej odsłonięte, aby mogły wpuszczać tak dużo słońca, jak tylko się da. Wspomożeniem dla rozchodzącego się światła mogą być lustra. Odbijają wiązki promieni słonecznych, a dodatkowo optycznie powiększają wnętrze.
Dobre oświetlenie jest ważne nie tylko w dzień. Warto dobrze rozplanować rozmieszczenie wszelkich lamp w pokoju. Często stawiamy na jedną, wiszącą z sufitu. To zdecydowanie za mało w większości pomieszczeń. Warto pomyśleć o dodatkowej lampie stojącej lub punktach świetlnych. Takie niewidoczne, umieszczone w suficie światła LED nie zajmują kompletnie miejsca, a mają świetny wpływ na rozjaśnienie pomieszczenia. Stojąca lampa może mieć zastosowanie nie tylko praktyczne. Jej ciekawa forma może dodać wnętrzu ciekawego styl. Sprawdźcie sami!