Kiedy pracownik powinien nosić kamizelkę ostrzegawczą?

Poszczególne stanowiska i funkcje wymagają od pracowników różnorakiego przygotowania do pracy. W wielu przypadkach wiąże się to z używaniem określonych ubrań. Czasami jest to odzież robocza, którą ma za zadanie dostarczyć pracodawca – wówczas katalog dostępnych ubrań jest bardzo szeroki, a wybór właściwie dowolny. Niektóre stanowiska wymagają jednak wyspecjalizowanej odzieży ochronnej. Nie wszyscy wiedzą, że zalicza się do niej również ubrania odblaskowe. Jednym z najpopularniejszych są kamizelki i kurtki odblaskowe. Jaką pełni funkcję i kiedy należy ją nosić? Przyjrzeliśmy się bliżej temu zagadnieniu.

Kamizelki odblaskowe: normy i rodzaje

Najważniejszym zadaniem odzieży ostrzegawczej jest poprawa widoczności noszącego ją pracownika. W związku z tym każdy jej rodzaj, w tym kamizelka i np. spodnie odblaskowe, muszą posiadać dwa typy materiałów. Pierwszy to tak zwany materiał tła w jaskrawym, fluorescencyjnym kolorze: żółtym, czerwonym lub pomarańczowo-czerwonym. Drugi obowiązkowy element to taśmy odblaskowe. Powierzchnia obu tych materiałów wyznacza jedną z trzech klas odzieży ostrzegawczej, gdzie pierwsza oznacza najniższy, a trzecia najwyższy poziom ochrony.

Kamizelki odblaskowe mogą wchodzić w skład zestawów odzieży ostrzegawczej klasy pierwszej lub drugiej. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów kamizelek w wymienionych wyżej kolorach. Wśród nich są najprostsze, lekkie kamizelki, ale także bardziej rozbudowane modele, jak na przykład kamizelka odblaskowa z kieszeniami dostosowanymi do przenoszenia narzędzi. Popularnym rozwiązaniem są również kamizelki ostrzegawcze z nadrukiem zawierającym logotyp lub nazwę firmy. Przy wykonywaniu nadruku trzeba jedynie pamiętać, że nie powinien on zmniejszać powierzchni odblaskowych kamizelki – w przeciwnym razie przestanie ona spełniać odpowiednie normy.

Kto i kiedy powinien nosić kamizelkę ostrzegawczą?

Kamizelki odblaskowe oraz inne typy odzieży ostrzegawczej mają przede wszystkim zminimalizować ryzyko wypadku. Są więc wymagane nie tylko w czasie pracy w warunkach obniżonej widoczności, ale również przy robotach wykonywanych w pobliżu dróg oraz maszyn. W przypadku dróg ryzyko wiąże się z obecnością pojazdów i jego stopień zależy od prędkości, z jaką te pojazdy mogą się poruszać. Kamizelki nadają się dla pracowników wykonujących swoje obowiązki przy drogach publicznych i prywatnych, gdzie potrzebny jest tak zwany minimalny lub pośredni poziom zabezpieczenia. Oznacza to jednak, że nie będą zapewniać wystarczającej ochrony dla osób pracujących przy autostradach i drogach ekspresowych, a także na lotniskach.

Obowiązek używania odzieży odblaskowej nie dotyczy jedynie pracowników remontujących czy budujących drogi. Kamizelki powinni zakładać także ludzie odpowiedzialni za dbanie o pas drogowy i otoczenie ulic. Podobne wymagania dotyczą wszelkich służb porządkujących, zakładów oczyszczania miasta itp. Warto zaopatrzyć się w nie nawet w przypadku prywatnych robót na skraju działki w pobliżu drogi, na przykład przy montażu ogrodzenia.

Kamizelki odblaskowe to również nieodłączny element wyposażenia pracowników na budowach. Tam wymóg ten jest spowodowany obecnością maszyn, które mogą stanowić zagrożenie dla pracowników, a także niebezpieczeństwem związanym z przenoszeniem przez nie ciężkich przedmiotów. Pracownicy mają obowiązek noszenia odzieży ostrzegawczej dostarczonej przez pracodawcę. By w stu procentach ocenić ryzyko i stwierdzić, czy na danym stanowisku konieczna będzie kamizelka odblaskowa, najlepiej zasięgnąć porady inspektora BHP.

Redakcja DKHome