Kosiarka ręczna, elektryczna, spalinowa, a może robot koszący – co będzie najlepszym wyborem właśnie dla Ciebie?

Wybór urządzeń do koszenia trawnika jest naprawdę ogromny. Trzeba wziąć pod uwagę jego wielkość, rodzaj trawy, by dobrać zarówno rodzaj napędu, jak również szerokość czy wysokość koszenia. W dzisiejszym poradniku doradzimy najlepsze rozwiązanie, w zależności od zróżnicowanych potrzeb.  

Kosiarka ręczna – poznaj wszystkie jej zalety 

Niewątpliwie są takie kosiarki do trawników, które są bardzo ciche, a do tego ekologiczne. Do nich należą modele ręczne. Wyposażone są w stalowy bęben, a także ostre noże tnące. Ich prowadzenie jest niezwykle łatwe, ponieważ są to bardzo lekkie urządzenia. Ich zaletą, a dla niektórych wadą jest stosunkowo mała szerokość koszenia, wynosząca nawet poniżej 40 cm. Na pewno taka kosiarka sprawdzi się w wąskich miejscach w ogrodzie, czy na niewielkich pasach zieleni. Na pewno jej atutem jest możliwość regulacji wysokości koszenia, zwykle w trzech zakresach, a także regulacji długości uchwytu. Można łatwo ją przenieść, a w garażu czy składziku nie zajmuje dużo miejsca.        

Elektryczna czy spalinowa – jaki model kosiarki wybrać? 

Jeśli chcesz wybrać kosiarkę z napędem to do wyboru masz elektryczną – z silnikiem elektrycznym lub spalinową. Ta pierwsza będzie odpowiednim wyborem dla posiadaczy małych ogrodów. Kabel jest tu sporym ograniczeniem, jeśli chodzi o komfort pracy, a atutem to, że taka kosiarka nie emituje spalin, zatem nie jest szkodliwa dla środowiska. Można wybrać bardzo ciekawy model poduszkowy, który wypełnia się powietrzem w zależności od wysokości koszenia i jest dość lekki i poręczny. Kosiarka spalinowa jest zdecydowanie bardziej mobilna, ale też znacznie ciężka. Wymaga regularnej wymiany oleju, a także konserwacji, przynajmniej przed sezonem. Obydwie wyposażone są w regulację wysokości koszenia. W przypadku niektórych modeli może być ona dostępna w aż 6 zakresach. Oba typy kosiarek mogą być także wyposażone w kosz na skoszoną trawę. Warto wybrać model kosiarki na łożyskowanych, dużych kołach, którą łatwiej się manewruje. Istotne znaczenie dla komfortu ma również wskaźnik napełnienia kosza na trawę i jego szczelność. Na pewno model spalinowy będzie lepszy do większych ogrodów. Istotne znaczenie ma tutaj poziom hałasu i warto zwrócić na niego uwagę, zwłaszcza gdy mieszka się w otoczeniu wielu domostw.        

Dla kogo odpowiednim wyborem będzie robot koszący? 

Zamiast kosiarki można wybrać również robot koszący trawę. To urządzenie dla tych, którzy nie chcą tracić czasu na koszenie bądź po prostu za tą czynnością nie przepadają. Wszystko co trzeba zrobić to rozłożyć specjalne przewody ograniczające, a także doprowadzające, które są swoistą mapą terenu dla robota koszącego. Dzięki tym pierwszym szybko zapamiętuje układ nasadzeń i manewruje w całym ogrodzie, a te drugie pozwalają mu szybko, z dowolnego miejsca wrócić do stacji dokującej, gdy akumulator jest już na wyczerpaniu. Warto podkreślić, że roboty koszące posiadają czujnik rozpoznawania przeszkód, a jeśli na takową natrafią, noże tnące od razu się chowają, zatem nie ma ryzyka, że robot skaleczy dziecko bawiące się w ogrodzie czy czworonożnego pupila. Co ważne takie urządzenie może pracować także przy niepogodzie, kiedy pada deszcz, gdyż cała jego konstrukcja jest wodoodporna. Taka kosiarka ma najmniejszą szerokość koszenia spośród dostępnych modeli, porównywalną z modelem ręcznym. Wykosi zatem pasy zieleni wokół rabat czy ścieżek ogrodowych.      

Traktorek ogrodowy – alternatywa dla klasycznych kosiarek dla wymagających właścicieli dużych czy też pagórkowatych ogrodów  

Dla tych, dla których przedstawione rozwiązania nie są wystarczające, bądź mają trawnik usytuowany na zróżnicowanym, pagórkowatym terenie lub z wzniesieniem większym niż 35 stopni, a do tego ich ogród jest stosunkowo duży, rekomendujemy traktorek ogrodowy. To oczywiście niewielki pojazd koszący, który prowadzi się bardzo prosto. Nie trzeba zatem pchać go ani ciągnąć i koszenie jest prawdziwą rekreacją na wolnym powietrzu. Przy jego użyciu można również mulczować trawę, to znaczy skoszoną trawę rozrzucać na trawniku jako naturalny nawóz. W tym przypadku jednak trzeba być pewnym, że na trawniku nie ma chwastów. Kosz na ściętą trawę także tu występuje i jak przystało na duży i ciężki pojazd ma on sporą kilkuset litrową pojemność. 

Jest wiele urządzeń, dzięki którym można skutecznie kosić trawę. Co ważne niezależnie od typu możemy ustawiać wysokość koszenia, a zwykle również długość uchwytu. W wielu modelach dostępne są także kosze na ściętą trawę. Zatem wybierz najlepsze kosiarki, w zależności od wielkości trawnika, a także przydatnych parametrów technicznych.    

Redakcja DKHome