Wybieramy ogrodzenie na działkę – co warto wiedzieć?

Ogrodzenia mają spory wpływ na wygląd każdej działki. Są istotne nie tylko ze względów wizualnych, ale także bezpieczeństwa – dzięki nim można zabezpieczyć się zarówno przed obcymi, jak i również zwierzętami. Poznaj kilka możliwości na ogrodzenie swojej posesji i sprawdź, która z nich najlepiej pasuje do Ciebie i Twoich standardów.

Ogrodzenia i ich rodzaje

Ogrodzenie wokół posesji nie tylko poprawia komfort funkcjonowania, ale przy okazji zapewnia bezpieczeństwo. Do wyboru są liczne odmiany, które występują w postaci gotowych półproduktów takich jak: przęsła ogrodzeniowe w postaci paneli, elementy z kutego metalu, a także najtańsza z możliwych opcji, czyli siatka. Ta ostatnia jest najbardziej elastyczna, dlatego znajdzie zastosowanie w przypadku nieregularnych posesji. Można ją nabyć w opcji metalowej, pozbawionej jakiejkolwiek ochrony, ale w sprzedaży dostępne są także modele ocynkowane oraz pokryte warstwą PCV, która zabezpiecza siatkę przed wilgocią i powstawaniem rdzy.

Ogrodzenia można też samodzielnie zbudować. W tym celu wykorzystuje się np. cegły klinkierowe, z których pomocą można wykonać solidny mur lub postawić na betonowe bloczki, które swoim wyglądem przypominają kamienie. Ciekawą propozycją są także naturalne tworzywa takie jak piaskowiec, wapień, czy granit, umożliwiające stworzenie solidnej konstrukcji, która będzie się świetnie prezentować przez wiele lat.

Jeśli tradycyjne ogrodzenia niekoniecznie są dla Ciebie, możesz postawić na techniki łączone lub wybrać jedną z nowoczesnych propozycji takich jak ogrodzenia gambionowe. To wypełnione kamieniami metalowe siatki, które nie tylko dokładnie osłaniają, ale przy okazji naprawdę świetnie się prezentują i genialnie zdobią całą posesję.

Jakie ogrodzenie będzie najlepsze?

Ogrodzenie powinno być przede wszystkim dostosowane do danego terenu. Jeśli dysponujesz ogromną przestrzenią, ale nie potrzebujesz dobrego krycia, możesz śmiało postawić na siatki ogrodowe, dzięki czemu nie zbankrutujesz nawet przy wielu hektarach. Poza siatką wystarczy bowiem zainwestować jedynie w słupki, które staną się oparciem dla całej konstrukcji.

Z kolei gdy zależy Ci przede wszystkim na wygodzie – postaw na przęsła ogrodzeniowe panelowe. Dzięki gotowym elementom nie tylko znacznie przyspieszysz proces realizacji ogrodzenia, ale przy okazji ułatwisz sobie całe zadaniw. Przęsła ogrodzeniowe możesz uzupełnić o gotowe elementy montażowe, dzięki którym zapewnisz sobie stabilność całej konstrukcji. Plusem tego rozwiązania jest to, że przęsła można bez trudu zdemontować i pokusić się z czasem o ich rozbudowę, albo przenieść w całkiem inne miejsce.

Redakcja DKHome