Kamień we wnętrzu – wady i zalety

Aby urozmaicić ściany domu, wiele osób decyduje się na kamień. Jest on popularnym wyborem i naprawdę pięknym wykończeniem. Ma jednak swoje wady. Czy przeważają one nad plusami? Jak każdy materiał trzeba wiedzieć, jak i gdzie można go użyć. Oto kilka przydatnych informacji, które pozwolą nam zdecydować, czy kamień w domu jest dla nas.

Kamień w domu – skąd wziął się na to pomysł?

W Polsce popularność kamienia rośnie z roku na rok. Inspiracje naturą są znane od pokoleń w aranżacji wnętrz. Jeśli można używać drewna i sprawdza się wyśmienicie, to kamień również! Naturalne surowce zawsze są na plusie. Jednak prawdziwy przełom przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych. Kamień zaczęto używać dosłownie wszędzie, i wszedł on wtedy na ściany. Nie tylko w pokojach, jako dodatek, wykończenie, ale również jako elewacja. Kamień kojarzy się z wytrzymałością, twardością i siłą. Czy rzeczywiście taki jest?

Wady kamienia we wnętrzach

Zazwyczaj jeśli już decydujemy się na kamień we wnętrzu, to stawiamy na naturalne surowce. Niestety, wbrew powszechnemu przekonaniu wcale nie są tak wytrzymałe. Najpopularniejsze mają wiele wad: piaskowiec to materiał bardzo miękki, na trawertyn źle działa woda, a na marmurze widać każdą plamę i odcisk. Żeby naturalny kamień był odporny i wytrzymał z nami przynajmniej kilka lat musi być odpowiednio pielęgnowany. To wymaga czasu i pieniędzy. A już sam zakup naturalnego kamienia to naprawdę duży wydatek.

Zalety kamienia we wnętrzach

Idealną alternatywą, z którą jest dużo mniej kłopotu, jak i koszty są mniejsze, jest kamień dekoracyjny. To bardzo dokładne odwzorowanie struktury naturalnego surowca lub tylko inspiracja nim. Jego zaleta jest trwałość, wielość wyboru oraz cena.
Kamień dekoracyjny jest zdecydowanie trwalszy i łatwiejszy w pielęgnacji. Przez użycie sztucznych materiałów można zapewnić sobie piękną i stylową ozdobę na długie lata. Koszt może być nawet kilkakrotnie niższy, niż wtedy, gdy postawimy na kamień w domu prosto z natury.

Kupując taką alternatywę możemy wybrać wzór, którego nie spotkamy w przyrodzie. To ogromny atut, gdyż mnogość wyboru pozwala stworzyć wnętrze naszych marzeń. Nic nas nie ogranicza. Do tego nietuzinkowe faktury i ułożenie dokładnie takie, o jakim myślimy. Mamy różne połączenia kolorystyczne, nawet dwukolorowe modele.

Kamień, czy ten dekoracyjny, czy naturalny, pasuje praktycznie do każdego stylu i wnętrza. Możemy go wykorzystać zarówno w łazience, kuchni, jak i salonie. Nie będzie przeszkadzał również w sypialni. Łącząc go z drewnem uzyskamy łagodniejszy efekt, a z zimnymi kolorami bardzo nowoczesny styl. Wprowadzi harmonię i szlachetność do wnętrza. Jeśli chcemy dekoracji na lata, która nie będzie oklepana, to jest to właśnie kamień.

Jak widać kamień we wnętrzach to bardzo stylowy i pożądany element w wielu wnętrzach. Ma swoje wady, jednak wybierając odpowiedni model nie napotkamy żadnych problemów. Będzie świetną dekoracją na długie lata, a z mody na pewno szybko nie wyjdzie!

Redakcja DKHome