Jak dobrze wybrać buty robocze? Najważniejsze wskazówki

Kiedy na myśl przychodzą nam artykuły BHP, w pierwszej kolejności na myśl przychodzi nam na myśl odzież robocza. Charakterystyczne koszulki, spodnie czy polary z nadrukiem firmowego logo są dziś wszechobecne. Często myśląc o artykułach poprawiających bezpieczeństwo pracy wymieniamy również skomplikowaną aparaturę pomagającą w oddychaniu świeżym powietrzem, specjalne filtrujące maski czy też inne akcesoria ochronne. Czasami zapominamy jednak o innym, zdecydowanie bardziej podstawowym elemencie, jakim są buty robocze. Wyposażenie pracowników w ten element stroju leży po stronie pracodawcy – najlepiej wybrać odpowiedni model, odwiedzając profesjonalny sklep BHP. Jakie jednak buty mamy do wyboru? Na co zwrócić największą uwagę? Podpowiadamy!

Buty robocze czy ochronne? Różnice między modelami

Głównym zadaniem obuwia roboczego jest zastępowanie prywatnych butów pracowników. Dzięki temu nie są one narażone na uszkodzenia czy zabrudzenie, które towarzyszy obowiązkom w wielu branżach. Codzienna praca we własnym obuwiu wiąże się też po prostu z ich zużyciem. Czasami obuwie robocze jest też wymagane ze względów higienicznych. 

Bywa, że zamiennie z pojęciem “buty robocze” stosuje się termin “obuwie ochronne”. W rzeczywistości są to jednak dwie odmienne grupy butów. Ta druga ma dodatkowo zabezpieczać zdrowie zawodników, chroniąc ich stopy, a często również dolny odcinek nóg. Zagrożenia, które na nich czyhają, mogą przybierać różne formy – od możliwości wystąpienia urazów mechanicznych, przez wysoką temperaturę, po działanie szkodliwych substancji chemicznych. Buty robocze tak wysokiego poziomu ochrony nie zapewniają.

Najważniejsze cechy butów roboczych – na to trzeba zwrócić uwagę

Myli się jednak ten, który myśli, że w związku z powyższymi cechami wybór obuwia roboczego jest ograniczony. Katalog takich butów, który znajdziemy w sklepach z artykułami BHP jest bardzo szeroki. Dzięki temu możemy dobrać ich charakterystykę i właściwości do konkretnych obowiązków, a także dopasować je pod kątem wizualnym – oprócz najczęściej wybieranych kolorów, jak czarny czy brązowy, znajdziemy bowiem również jaśniejsze odcienie. Poza tym należy jednak zwrócić największą uwagę na trzy podstawowe parametry takiego obuwia.

Materiał, z którego są wykonane buty

Tym, co zauważymy już na pierwszy rzut oka, jest materiał, z jakiego wykonano cholewkę butów. Tutaj do wyboru mamy wiele materiałów o różnej trwałości i prezencji. Dla pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki w miejscach publicznych, najlepiej nadają się buty ze skóry licowej. To trwały materiał, który przy okazji elegancko wygląda.

Alternatywą są skóry zwierzęce pod inną postacią. Jednymi z najczęściej używanych rodzajów obuwia roboczego są buty zamszowe, ich konkurencję stanowią także buty welurowe. Takie modele zapewniają dużą trwałość, powinny długo służyć pracownikowi. Gorzej pod tym kątem wypadają buty tekstylne, wykonane ze wzmacnianych tkanin. Oferują natomiast dobrą oddychalność. Do wyboru pozostają jeszcze buty z tworzyw syntetycznych – wytrzymałe, ale przy dłuższym użytkowaniu mogą przegrzewać stopę.

Rodzaj podeszwy obuwia roboczego

Dla wygody, ale i bezpieczeństwa pracownika ważna jest również podeszwa butów roboczych. Najczęściej jest wykonana ze specjalnie dobieranego poliuretanu. Jeśli pracownik często będzie chodzić po wymagających nawierzchniach, najlepiej wybrać twardszą podeszwę z dodatkową warstwą tworzywa. Szczególnym rodzajem takich butów mogą być te z podeszwą z kauczuku, która powinna chronić przed wyładowaniami elektrostatycznymi.

Rodzaj cholewki butów roboczych

Trzeci ważny punkt na liście charakteryzującej obuwie robocze to kształt ich cholewki. Tutaj kluczem powinna być wygoda pracowników. To dlatego w niektórych halach przemysłowych widuje się latem nawet sandały robocze. Najczęściej jednak wybór pada na klasyczne półbuty lub nieco wyższe trzewiki, sięgające kostki. Wyższe buty zazwyczaj są stosowane zimą i posiadają ocieplenie, choć warto wyróżnić jeszcze gumowe kalosze.

Redakcja DKHome