Projekty domów na wąską działkę – zainwestuj w marzenia

Marzeniem wielu osób jest wybudowanie własnego domu. Budynek wolnostojący zapewnia większą prywatność oraz umożliwia obcowanie z naturą. Niestety jest też bardziej kosztowny niż mieszkanie. Zanim w ogóle pomyślimy o wyborze projektu, najpierw musimy znaleźć odpowiednią lokalizację. Nie każdemu udaje się kupić działkę o idealnych wymiarach. W tym artykule skupimy się na wąskich działkach i podpowiemy, jakie konstrukcje będą dobrze z nimi współgrały.

​Wąska działka – czy zawsze stanowi przeszkodę?

Wąska działka często jest kojarzona z ograniczeniami. Nie można postawić na niej dużej parterowej konstrukcji, a czasami brakuje nawet miejsca na oddzielny garaż czy ogród. Jednak niewielkie parcele mają też swoje zalety. Przede wszystkim mniejsza powierzchnia oznacza mniej kosztów. W dzisiejszych czasach działki budowlane są naprawdę drogie i nie zapowiada się, by ceny gwałtownie spadły. Właśnie dlatego wybór wąskiej parceli może okazać się zbawieniem dla naszego portfela. Nie powinno też być problemu ze znalezieniem odpowiedniego projektu. Wiele pracowni projektowych oferuje dedykowane projekty domów na wąską działkę. Dostępne są projekty konstrukcji na parcele mające 12-16 metrów szerokości. Co ważne, to nie tylko domki letniskowe, ale też budynki szeregowe i bliźniacze.

​Projekty domów na wąską działkę – na zamówienie czy z pracowni projektowej?

Tak jak zostało przed chwilą wspomniane, w ofercie wielu pracowni projektowych możemy znaleźć projekty domów na wąską działkę. Mimo to wciąż niektórzy inwestorzy wychodzą z założenia, że wąskie parcele są tak niespotykane i nietypowe, że realizację projektu trzeba zlecić indywidualnie. Zamówienie projektu oczywiście jest świetnym pomysłem, pod warunkiem że dysponujemy odpowiednimi środkami. Większość posiadaczy wąskich działek ma ograniczony budżet. Nawet jeśli trafi się ktoś majętny, raczej będzie wolał wydać pieniądze na aranżację domu, aniżeli indywidualny projekt. Co jest tego powodem? Przede wszystkim czas realizacji takiego zlecenia. Może on wynosić nawet kilka miesięcy. Oczywiście wciąż nie jest to złe rozwiązanie, patrząc chociażby na unikalność projektu oraz indywidualne dopasowanie go do potrzeb inwestora oraz parametrów działki. Jednak w większości przypadków zadowalające okaże się skorzystanie z oferty jednej z pracowni projektowych. To tańsza i szybsza opcja, co z pewnością świadczy na jej korzyść. Współczesne pracownie bardzo rozwinęły się w temacie projektów domów na wąską działkę, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

​Projekty domów na wąską działkę – czym się odznaczają?

Projekty domów na wąską działkę są przygotowane z myślą o niewielkich parcelach. Właśnie dlatego większość z nich nie będzie przedstawiała planów rozległych, parterowych konstrukcji. Tego typu projekty zazwyczaj są wielokondygnacyjne. Piętrowe domy pozwalają zachować optymalny metraż, a przy tym nie zajmują cennej przestrzeni na działce. Jak prezentują się takie budowle? Możesz to sprawdzić na przykład na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/na_waska_dzialke.html. Projekty domów na wąską działkę najczęściej są wąskie, długie i wysokie. Wyróżnia je efektowna aranżacja przestrzeni, która jest dopasowana do specyficznych warunków. Mimo iż skupiają się głównie na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej powierzchni, zaskakują swoją funkcjonalnością. Zapewniają rzadko spotykany komfort, a do tego świetnie się prezentują. W ofercie znanych pracowni projektowych są całoroczne domy na wąską działkę, ale nie brakuje też ciekawych inspiracji dla domków letniskowych.

Redakcja DKHome