Doniczki do domu i na balkon

Mieszkanie ma swoje plusy i minusy. Na pewno do wad zaliczymy brak własnego ogródka, szczególnie jeśli lubimy bawić się w ziemi z kwiatami i różnymi roślinami. Nic straconego! Możemy mieć namiastkę ogrodu na balkonie, jak i w pokojach. Wystarczy wybrać idealne doniczki do domu.

Dlaczego warto sadzić rośliny?

Ludzie dzielą się na dwa typy: Ci, którzy kupują tylko prawdziwe rośliny oraz Ci, którzy stawiają na sztuczne. Zwykle zależy to od czasu oraz umiejętności, które posiadamy. Często słyszy się, że „ktoś ma rękę do kwiatów”. Takie osoby potrafią zadbać o swoje rośliny i rosną one jak szalone. Inni ludzie potrafią pielęgnować tylko sztuczne kwiatki.
Jednak warto się przełamać i postawić na naturalne, piękne i zdrowe rośliny! Mają one wiele zalet i dobroczynny wpływ na nas i innych domowników. Przede wszystkim oczyszczają powietrze. Można nazwać je „zielonymi płucami” naszego mieszkania. Nawilżają powietrze, a ich kolor wpływa kojąco na nasze nerwy. Jeśli sami posadzimy rośliny, możemy wybrać co tylko chcemy! Również zioła, które później użyjemy w kuchni.

Jak wybrać najlepsze doniczki do domu?

Jest kilka ważnych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie doniczek. Zacznijmy od materiału. W zależności od użytego tworzywa doniczka będzie nadawać się do zewnątrz lub wewnątrz. Dodatkowo jej wygląd również będzie inny. Jedne będą wytrzymalsze, drugie stworzone bardziej dla wyglądu. Warto skonsultować się z pracownikiem działu ogrodniczego w sklepie, aby doradził, co będzie dla nas najlepsze.

Kolejną rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę jest wybór kształtu i rozmiaru. Decyzja w gruncie rzeczy zależy od tego, ile kwiatów/roślin chcemy posiadać w jednej doniczce oraz w jakim miejscu ją postawimy/powiesimy. Zazwyczaj na balkon wybiera się podłużne, prostokątne modele. Spokojnie mieszą kilka sadzonek, a późniejsze wyrośnięte kwiaty wyglądają gęsto i bujnie. W domu możemy postawić na mniejsze doniczki, o ciekawym wzorze lub kolorze. Do tego mały kaktus lub pojedynczy kwiat i piękna dekoracja gotowa!
Kolejnym krokiem jest wybór posiadanych akcesoriów. Mało kto wie, że donica może być wyposażona na przykład w system nawadniania! To świetna opcja dla zapominalskich lub w momencie, kiedy wyjedziemy na dłuższy czas. Donica może posiadać oświetlenie. Sprawdzi się na balkonie zamiast świeczek, czy lampionów. Praktyczne dwa w jednym! Oczywiście każdy gadżet jest dodatkowym kosztem, a więc zastanówmy się, czy rzeczywiście go potrzebujemy. Nie warto przepłacać!

Zielono mi!

Znając podstawy wyboru doniczek, czas zaznajomić się z ogrodnictwem! Odkryj, jak wiele radości daje wyhodowanie swojego własnego, pięknego kwiatka. To nic trudnego, a może stanie się to Twoja pasją? Rośliny to nie tylko piękna dekoracja, ale również zdrowie w domu. Pamiętaj, aby wybrać odpowiednią doniczkę dostosowaną do rodzaju rośliny. Źle dobrany model może mieć za mało miejsca dla korzeni lub nie trzymać odpowiednio wilgoci. Każda roślina lubi inne warunki, dlatego dobrze przemyśl zakupy. To podstawa udanych plonów!

Redakcja DKHome