Styl skandynawski dla ceniących prostotę

Z czym kojarzysz Skandynawię? Zapewne z zimnem, prostotą, ewentualnie z drewnem. I to skojarzenie jak najbardziej prawidłowe. Ducha Północy oddaje też styl urządzania wnętrza, zwany stylem skandynawskim. Dla niektórych będzie on spełnieniem marzeń, dla innych może wydawać się nudny. Udowodnimy jednak, że warto postawić na porządek obecny w tym stylu.

Styl skandynawski czyli co

Dawno, dawno temu, na dalekiej zimnej północy… Zaraz, zaraz… To nie jest bajka o Królowej Lodu. Chyba, że mieszkała w spokojnym skandynawskim domu. W każdym razie, ok 100 lat temu malarz Carl Larsson, używając akwareli, przedstawiał na  swoich obrazach jasne, pełne światła wnętrza znajdujące się w kontrze do mrocznego otoczenia. To malowane wnętrz odzwierciedlało otoczenie samego malarza. Styl z obrazów stal się inspiracją, m.in dla Gregora Paulsona, który kilkanaście lat później zachęcał do stosowania drewnianych, jasnych, wysokojakościowych mebli dostępnych dla wszystkich. Tak w skrócie narodził się styl skandynawski. To styl który najlepiej opisują przymiotniki takie jak spokojny, przytulny, harmonijny, prosty, funkcjonalny, ekologiczny, naturalny oraz minimalistyczny. Do tego wszystkiego dodajmy spójność oraz stylowość.

Styl skandynawski wyróżnia kilka podstawowych cech. Przede wszystkim są to jasne, neutralne kolory. Dominuje tu biel, beż, szarość, które mają odzwierciedlać przestronne, jasne wnętrze. Styl ten to kolory kontrastowe, występując np w meblach czy dodatkach,  w barwach dostępnych w przyrodzie – pastelowych turkusach, błękitach, mięcie, zieleni czy jasnym różu. Styl skandynawski to też naturalne materiały, głównie drewno, kamień, ale również beton czy szkło jako uzupełnienie. W stylu tym spotkamy naturalne tkaniny tj. len, bawełna, juta w postaci np. narzut z grubym splotem. To też przestrzeń z wyrazistymi wzorami, głównie geometrycznymi lub motywami roślinnymi. W stylu skandynawskim spotkamy ergonomiczne formy i praktyczne dodatki. Zastosowane tu oświetlenie to okrągłe lampy o miękkich liniach czy lampy stołowe z jasnymi abażurami.

Nie taki prosty jak się wydaje

Styl skandynawski jest prosty, ale nie oznacza to, że jest nudny. Rozróżniamy trzy główne odmiany tegoż stylu. Pierwszym jest duński, który wyróżnia się nieco odważniejszymi, mocniejszymi pastelami. Jest tez określany mianem bardziej romantycznego i lekkiego. Drugim jest elegancki styl fiński, gdzie jasne barwy skontrastowane są z czernią, grafitem, brązem. Spotkamy tu też wzory geometryczne, graficzne widoczna zwłaszcza na dywanach czy poduszkach. Ostatnim jest styl szwedzki, bardzo surowy, nowoczesny, z prostymi dekoracjami i rozwiązaniami ekologicznymi. Dodatkowo wyróżnić można styl hygge, który ma stawiać na przytulność, relaks. Znajdziemy tu materiały naturalne, miękkie, a także wiele dodatków tj. świece czy lampiony zapewniające ciepło. Ostatnim wariantem wartym wspomnienia jest lagom opierający się na minimalizmie. Znajdziemy tu tez cegłę, beton oraz przedmioty jedynie niezbędne.

Przykład wnętrza

Urządzając salon w stylu skandynawskim, pamiętajmy o minimalizmie, prostocie i jasnych barwach. Mogą się tu znaleźć miękkie sofy, jasny dywan, szafa biała z drewnem, stonowany regał, drewniany stolik i delikatna lampa stołowa. W jadalni postawmy ponownie na jasne meble z drewnianymi, ciepłymi dodatkami. Może tu byc duży drewniany stół z drewna, dopasowane krzesła, będące jego uzupełnieniem oraz dodatki w postaci zastawy, wazonów czy mis dekoracyjnych. W sypialni o drewnianej podłodze, spotkamy natomiast łózko z minimalistyczną konstrukcją, stojące na drewnianych nogach. Obok może stanąć biała szafa, drewniane biurko skandynawskie lub stylowa toaletka dębowa.

Styl skandynawski sprawdzi się zarówno w domach małych, dużych, jak i małych kawalerkach. Skierowany jest dla osób, wolących prostotę, cenią ekologizm i oszczędność form. Idealnie nadaje się dla lubiących wygodę i porządek. Nie znajdziemy tu zbędnych dodatków, a wszystko jest przejrzyste. To wreszcie styl dla osób wyluzowanych, wybierających jasną przestrzeń, pełną światła. Zupełnie jak Larsson.

Redakcja DKHome