Podkaszarki – na co postawić?

Posiadanie domu ma ogromną zaletę – własny ogródek. W zależności od rozmiaru działki może to być duża przestrzeń, pełna zieleni lub mały skrawek trawnika. Obowiązkowym sprzętem, jaki musimy mieć przy posiadaniu ogrodu jest kosiarka. Jednak istnieją inne produkty, które zdecydowanie ułatwią pielęgnację zieleni. Jednym z nich jest podkaszarka.

Czym jest podkaszarka i jakie są jej rodzaje?

Podkaszarka służy do strzyżenia trawników. Można pomyśleć, że koro mamy kosiarkę to nie jest nam już nic potrzebne – przecież ona też kosi trawę! Jednak podkaszarka to zupełnie inne urządzenie.

Przede wszystkim jest dużo bardziej poręczna i inaczej zbudowana. Nie jeździ po trawie bezpośrednio, ale jest trzymana przez nas w ręce. Daje nam to dużo większą swobodę ruchu i zwinność. Podkaszarkę wykorzystuje się do docierania w trudno dostępne miejsca, aby trawnik był idealnie przystrzyżony. Jeśli mamy duży ogród, zdecydowanie potrzebujemy dwóch urządzeń. Kosiarka zajmie się większą częścią trawnika, a za pomocą podkaszarka dopracujemy efekt w mniej dostępnych miejscach. W małych ogrodach wystarczy jeden sprzęt. I w tym wypadku wystarczy nam podkaszarka.

Do wyboru mamy dwa rodzaje urządzeń. Dzielimy je na spalinowe i elektryczne, czyli ze względu na rodzaj używanego zasilania. Te dwa typy mają jeszcze swoje osobne rodzaje, dlatego wybór jest naprawdę duży i warto go dobrze przemyśleć.

Podkaszarki elektryczne mogą być akumulatorowe i przewodowe. Największą popularnością cieszą się te pierwsze. Nic dziwnego, są bardzo praktyczne i lekkie. To duży atut, bo jak wiadomo, podkaszarka trzymamy w ręce. Nie mają żadnego przewodu, a więc nie musimy przejmować się podłączeniem do kontaktu i nie mamy żadnych ograniczeń. Zazwyczaj w tych modelach użyty jest akumulator litowo-jonowy. Przy pełnym naładowaniu pracuje on aż do kilkudziesięciu minut.

Podkaszarki spalinowe są mocniejsze i pracują dłużej, jednak ich ogromną wadą jest hałas i produkcja spalin. Wybierając elektryczne nie szkodzimy środowisku oraz mamy większy komfort pracy. Szczególnie, jeśli mamy mały ogród. Podkaszarki spalinowe wybiera się bardziej do większych prac w terenie.

Jaką podkaszarka kupić?

Pierwszym kryterium wyboru z pewnością jest cena. Najdroższe są podkaszarka spalinowe. Mają największą moc i wydajność, a więc i cena jest wysoka. Później mamy podkaszarka akumulatorowe, a za nimi elektryczne. Tutaj też wiele zależy od mocy. Może być ona w okolicach 450 wat aż do 900 wat.

Podkaszarki mogą mieć kilka dodatkowych funkcji, które zapewniają komfort pracy. Jedną z nich jest na przykład regulacja długości. Mamy możliwość dostosowania rękojeści idealnie do komfortowego trzymania urządzenia. Ważnym elementem jest również wybór głowicy. Najczęściej wybiera się automatyczne, gdyż nie mamy z nią żadnych problemów. Najtańsza jest głowica ręczna, ale bardzo uciążliwa i niewygodna. Do wyboru mamy jeszcze półautomatyczną, plasowaną na średniej półce cenowej.

Wiele zależy od wielkości trawnika, naszego budżetu oraz wymagań. Warto poradzić się pracownika sklepu specjalistycznego, który znajdzie model idealnie dostosowany do naszych oczekiwań.

Redakcja DKHome