Prawidłowa obsługa klimatyzacji

Rekordowe temperatury podczas letnich upałów nieustannie trafiają do domu, dosłownie i w przenośni, kiedy otrzymujesz miesięczny rachunek za klimatyzację. Niestety, błędy, które popełniasz z domowym klimatyzatorem, mogą podważać jego wydajność, skuteczność, jak i bezpieczeństwo działania.
Oto kilka porad, związanych z używaniem oraz obsługą klimatyzacji, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze.

Zmieniaj oraz czyść filtry w klimatyzatorze

Powinieneś wymieniać filtr w centralnej jednostce klimatyzacji co najmniej raz na trzy miesiące, a nawet raz w miesiącu, jeżeli system działa przez cały czas. Zaniedbanie wspomnianego obowiązku, może prowadzić do słabego przepływu powietrza. Brudny filtr może zwiększyć Twój rachunek za prąd nawet o 5% do 15% i skrócić żywotność całego systemu. Na szczęście filtry zamienne są dość tanie – zwykle kosztują mniej niż pięćdziesiąt złotych.

Serwisuj klimatyzator corocznie

Możesz przejrzeć samouczki wideo online na temat czyszczenia cewek jak i żeberek jednostki klimatyzacyjnej – niezbędnych czynności konserwacyjnych, które zapewniają sprawne działanie systemu. Raz w roku możesz również przyprowadzić kompleksowy, profesjonalny serwis systemu.

Zainwestuj w programowany termostat

Może jesteś jedną z tych osób, która zawsze pamięta o ustawieniu termostatu przed wyjściem z domu. Ale jeśli jesteś jak większość z nas, programowalny termostat może zaoszczędzić rachunki za klimatyzację, automatycznie podnosząc temperaturę o tych porach dnia, gdy jesteś w pracy lub poza domem. Nowsze „inteligentne” termostaty sterowane telefonem sprawiają, że programowanie jest jeszcze prostsze.

obsługa klimatyzacji

Nie chłodź pustych pokojów

Jeśli otwory wentylacyjne klimatyzacji są otwarte w każdym pokoju w domu, chłodzi się wiele nieruchomości, które mogą nie być używane na co dzień. Przejdź się i zamknij te otwory wentylacyjne, które otwierają się na niezajęte pokoje. Zamknięcie ich gwarantuje, że te przestrzenie nie będą połykać zimnego powietrza.

Używaj klimatyzacji zgodnie z zaleceniami producenta

Choć może to wydawać się oczywiste, nie należy wykonywać określonych czynności w pobliżu klimatyzatora, aby uniknąć awarii, która może zagrozić naszemu życiu, a także zdrowiu. Ponadto w instrukcji dołączonej do klimatyzacji znajdzie się wiele wskazówek dotyczących tego, jak prawidłowo obsługiwać to urządzenie, tak by zminimalizować ryzyko niechcianych wypadków.

Kup rolety lub zasłony

Jasne światło słoneczne jest wrogiem Twojego systemu klimatyzacji. Zamykając żaluzje i przesuwając zasłony, aby zablokować promienie słoneczne, osłonisz również swoją przestrzeń przed ciepłem słonecznym, co pomoże Ci w utrzymaniu preferowanej temperatury, a do tego pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

Podsumowując, to klimatyzacja i jej obsługa może wydawać się łatwa, lecz istnieje kilka reguł, o których pod żadnym pozorem nie należy zapominać jeżeli chcemy cieszyć się chłodnym pomieszczeniem. Dodatkowo przestrzeganie powyżej wspomnianych zasad, umożliwi zaoszczędzenie dużych sum pieniędzy, czego pragnie chyba każdy.

Artykuł powstał we współpracy z https://klimatyzuj.pl/

Redakcja DKHome