Wśród wszechogarniającej nowoczesności w stylu aranżacji wnętrz wciąż wyrywa się tradycja i starodawne inspirowanie. Drewno, natura, mocne meble, klasyka – wszystko to jest wciąż na topie! I choć łatwo połączyć różne style, również ten nowoczesny z tradycją, dziś skupimy się na jednym. Podpowiemy, jak powinna wyglądać kuchnia w stylu rustykalnym.
Czym charakteryzuje się styl rustykalny?
Pewnie każdemu z nas obiło się o uszy słowo „rustykalny”. Jednak nie każdy wie, jak to dokładnie wygląda. Przede wszystkim jest to drewno i ludowe elementy wykończenia. Sama geneza nazwy podpowiada nam, z czym to się je: rustic (ang.) – swojski, wiejski.
Wnętrze w stylu rustykalnym będzie odzwierciedlać chatę z drewna i ludowe wzory, takie jak kwiaty, w odcieniach bieli, czerwieni, brązu i błękitu – kolorach natury. Nieodłącznym elementem charakterystycznym są naturalne surowce, które wykorzystuje się do wykonania dodatków i wyposażenia. Glina, drewno, wiklina, len – wszystko można wykonać ogólnodostępnych, występujących w przyrodzie produktów.
Jakie meble wybrać?
Kuchnia w stylu rustykalnym od razu przywodzi nam na myśl drewniane meble. Nie może być inaczej! Ciemne, piękne, lite drewno to klimat, którego nie da się podrobić. Oczywiście, istnieje wiele rodzajów drzew, z których wykonuje się materiał na meble. Różne wykończenia i kolory – dla każdego coś się znajdzie. Mogą być ona klasyczne, ozdobione tylko przez swoje niepowtarzalne słoje, lub z ludowymi wzorami na szafkach. Ciekawym elementem może być starodawna, drewniana skrzynia, którą można pomalować i przetrzeć papierem ściernym, aby nadać nietuzinkowego charakteru.
Czasem można zastanawiać się, jak pogodzić swojski, rustykalny klimat z nowoczesnymi akcesoriami w kuchni. Z pomocą przyjdą dedykowane fronty. Wystarczy zakupić zmywarkę i lodówkę pod zabudowę, a nie będą się niczym wyróżniać na tle całego pomieszczenia.
Kuchnia w stylu rustykalnym – jak wydobyć swojski klimat?
Przede wszystkim skupmy się na kolorach, wcześniej już wspomnianych. Brąz na meblach świetnie skomponuje się z czerwonymi akcesoriami lub ścianami w tym odcieniu. Żeby nie przeciążyć wnętrza, czerwień zastosujmy tylko pomiędzy szafkami. Jeśli chcemy użyć bieli, pamiętajmy, aby nie była ona za zimna, absolutnie nie śnieżnobiała. Złamana, brudna świetnie nada się jako dodatek w postaci długich zasłon lub firan. Błękit to lekki, odświeżający kolor. Nada się jako obrus lub może być wykorzystany przy zastawie stołowej. Ona może odgrywać kluczową rolę w całej aranżacji. Najlepiej zakupić ceramikę ręcznie malowaną – niezastąpiony ludowy klimat. Wszelkie dodatki wykonane z wikliny i gliny dodadzą rustykalnemu wnętrzu prawdziwego charakteru.
Znając podstawy aranżacji możemy spokojnie ruszyć na zakupy. Styl rustykalny wciąż nie wychodzi z mody i jeszcze na długo w niej pozostanie. Ten niesamowity, ludowy styl pokazuje, że nawet w biegnącym, nowoczesnym świecie jest miejsce na ciszę i spokój, na naturalne materiały i powrót do korzeni.