W Polsce w obliczu problemu ze smogiem coraz istotniejszym tematem stało się ogrzewanie domów. W wielu miejscowościach zakazano palenia węglem i innymi surowcami, a dodatkowo wymieniono stare piece na nowe. Najczęściej stawiano na instalacje gazowe. W tym przypadku rodzi się problem ceny gazu oraz całej instalacji. Warto poznać bliżej temat. Koszt instalacji gazowej w domu może być niższy niż nam się wydaje!
Dofinansowanie w walce ze smogiem
W wielu miastach głośno było o dofinansowaniach do wymiany starych pieców na paliwa stałe na nowe. Niekoniecznie musiały być to instalacje gazowe, jednak jest to najpopularniejsza metoda. Kwota dofinansowania zależała od dochodów miesięcznych w całym gospodarstwie domowym. Maksymalnie mogła wynieść nawet 90% całkowitych kosztów wymiany pieca.
W zależności od wybranej metody ogrzewania domu (kotły, węzły, pompy itp.) różna była maksymalna cena za całą wymianę. Zazwyczaj sięgała od 10 tysięcy do 20 tysięcy złotych.
Oczywiście, aby otrzymać dofinansowanie należy wypełnić wiele wniosków i trochę się z tym pomęczyć, jednak warto, gdyż wymiana ogrzewania w całym domu to drogie przedsięwzięcie.
Co jeśli nie mamy przyłącza gazu? Zbiorniki LPG
Podstawą do zainstalowania ogrzewania na gaz w domu jest podłączenie się do sieci gazowej. Nie każda ulica jednak jest w nią wyposażona. Jeśli dana miejscowość nie jest podłączona do sieci gazu ziemnego, to wykonanie instalacji nic nie da. Jednak jest rozwiązanie tego problemu – zbiorniki LPG.
Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym domu niepodpiętym do sieci gazowej. Istnieją różne możliwości nabycia takiego zbiornika LPG. Pierwszą z nich jest zakup. Cena jednak może powalić. Waha się pomiędzy 8 tysiącami aż do 12 tysięcy złotych. Do tego koszty instalacji i robi się bardzo poważna suma pieniędzy. Jeśli nie chcemy za jednym razem wydawać tak dużej kwoty, jest inna opcja. Mamy możliwość wydzierżawienia zbiornika LPG. Taką metodą zajmują się firmy oferujące dostarczanie gazu do domów. Dodatkowo, zazwyczaj przy dzierżawie montaż jest wykonywany za symboliczną kwotę. Odchodzi przy tym koszt instalacji i podłączenia. Jako, że zbiornik wciąż jest własnością firmy, wszelka konserwacja i serwis również leży w ich rękach. Kolejne pieniądze zostają w kieszeni.
Dzierżawa wiąże się jednak z pewnymi obostrzeniami. Musimy podpisać umowę z firmą, od której wynajmiemy piec, na dostarczanie gazu. Zwykle na okres od 2 do 4 lat. Przez ten czas nie możemy zrezygnować z usługi. Jeśli będziemy chcieli odejść, to zostaniemy obciążeni kosztami kary umownej. Koszty dzierżawy zostają wliczone w rachunki za gaz. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż nie odczujemy zbytnio tak dużej straty pieniędzy, jak przy zakupie zbiornika LPG.
Koszt instalacji gazowej w domu
Jak widać, koszt instalacji gazowej w domu nie musi wywrócić budżetu domowego do góry nogami. Wystarczy znaleźć idealne dla nas rozwiązanie, które pozwoli oszczędzić pieniądze, a jednocześnie wybrać porządną i sprawdzoną instalacje do naszego domu.