Podwozia gąsienicowe, to po prostu mechanizmy, które sprawiają że pojazd ma możliwość poruszania się w terenie. Te właśnie podwozia znacząco zwiększają powierzchnię styku pojazdu z podłożem, dzięki czemu równocześnie zmniejsza się nacisk, a poprawia się przejezdność terenu. Podwozie gąsienicowe, bardzo często jest wykorzystywane w koparkach, spycharkach, w czołgach, jak również w wielu innych maszynach, które manewrują na nawierzchniach nieutwardzonych. Napęd gąsienicowy jest wykorzystywany również w maszynach rolniczych, a więc w ciągnikach oraz w kombajnach. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?
Podwozia gąsienicowe i ich budowa
Warto wiedzieć, że na koszt utrzymania, jak również na konserwację maszyn gąsienicowych ma wpływ podwozie. Jeden słaby element tego właśnie systemu, może wywołać niemały problem. Dlatego też tak ważne jest to, aby odpowiednio wybrać wszystkie elementy i przede wszystkim o nie dbać. Części składowe podwozia gąsienicowego, mają znaczący wpływ na pracę całej maszyny. Na podstawowy układ składa się zamknięta gumowa taśma gąsienicowa, która otacza koła nośne. Zdecydowana większość konstrukcji ma również osobne koło napędzające oraz napinające, płytę gąsienicową, a niekiedy można spotkać się też z rolkami jezdnymi podtrzymującymi. Cały ten układ jest ze sobą połączy poprzez zawieszenie, na którego elastyczność ma wpływ resorowanie kół nośnych. Koło napędzające zapewnia przemieszczanie się pojazdu, który został wyposażony w podwozia gąsienicowe. Zazębiając się z taśmą gąsienicy, jest ona wprawiona w ruch. Całość gąsienicy, znajduje się nad kołami i porusza się w kierunku ruchu pojazdu, natomiast dolna część tworzy utwardzony tor dla poruszających się po niej kół nośny razem z całym pojazdem. Jeżeli zależy nam na tym, aby maszyny działały dobrze przez bardzo długi czas, to koniecznie musimy mieć na uwadze to, że podwozia gąsienicowe powinny być utrzymywane w należytej czystości. Jedynie wówczas maszyna budowlana, czy też rolnicza będzie się stale poruszała i nie będzie szwankowała.
Podwozia gąsienicowe – dlaczego to dobry wybór?
Warto wiedzieć, że podwozia gąsienicowe zdecydowanie poprawiają możliwość operowania pojazdem w warunkach terenowych. W tym celu wykorzystywany jest zmniejszony nacisk jednostkowy, który ma za zadanie ograniczyć poślizg oraz grzęźnięcie pojazdu. Zmniejszone są także opory toczenia, które mogą występować w trudnym terenie. Ponadto, podwozie gąsienicowe, zdecydowanie zwiększa zdolność pokonywania przeszkód terenowych.