Nowoczesny dom – trendy w budownictwie i nowoczesne wzornictwo

Trendy w budownictwie nieustannie się zmieniają. Dotyczy to zarówno stylistyki najczęściej wybieranych projektów domów jednorodzinnych, jak i zastosowanych w nich technologii. Nowoczesne budynki charakteryzują się specyficznymi rozwiązaniami architektonicznymi, które podnoszą ich wartość użytkową. Przyczyniają się one do obniżenia kosztów eksploatacyjnych domu, a jednocześnie w znaczącym stopniu decydują o jego walorach estetycznych. Zaletą wielu tych technologii jest nie tylko ich praktyczność, ale również niewygórowany koszt.

Nowoczesne bryły

Dawniej domy-dworki były bardzo popularne, jednak obecnie są coraz rzadziej spotykane. Większym powodzeniem cieszą się budynki posiadające proste, geometryczne formy. Ich konfiguracja zwykle opiera się na zastosowaniu dwóch lub trzech brył, bądź też tylko jednej – np. w kształcie sześcianu czy prostopadłościanu. Trendem zyskującym coraz większą popularność jest projektowanie zmodernizowanych domów-kostek, które w Polsce masowo wznoszono w latach 70-tych. Do budynków o prostej bryle bardzo dobrze pasują płaskie dachy. Wybierane są zwłaszcza wówczas, gdy pozwalają na to warunki zabudowy lub plan miejscowy. Na szczególną uwagę zasługują nowoczesne technologie płaskich dachów z systemami wewnętrznego odwodnienia – zapewniają one bezpieczeństwo i gwarantują brak przecieków. W niektórych miejscach nie jest możliwe postawienie budynku z płaskim dachem. Wówczas najlepsze rozwiązanie to tani w budowie dom z dachem dwuspadowym. Dla obiektów tego rodzaju dedykowane są odpowiednie systemy bezokapowych rynien.

nowoczesny dom

Materiały elewacyjne

W nowoczesnym budownictwie stosuje się różne materiały elewacyjne. Wykonane z nich wykończenia charakteryzują się dłuższą trwałością, dzięki czemu nie wymagają częstej konserwacji. Nowoczesne okładziny występują w niemal dowolnych formach. Imitują m.in. kamień naturalny, drewno, metal czy beton architektoniczny. Ich powierzchnia może być gładka, błyszcząca lub z fakturą. Z reguły stosuje się w tym celu kompozyty pokryte warstwą metalu, a także okładziny ze spieków kwarcowych i płyt laminowanych. Dużym powodzeniem cieszą się deski kompozytowe, które imitują drewno. Są od niego tańsze, a przy tym trwalsze i mniej wymagające pod względem konserwacji. W nowoczesnym budownictwie stosuje się też okładziny z blachy, np. na tzw. rąbek stojący. Sprawdzają się w domach, w których dach przechodzi w ścianę bezokapowo. Ten sam materiał wykorzystywany jest także na dachu i bocznych elewacjach.

Technologie ochronne

Projekty domów nowoczesnych coraz częściej uwzględniają rozwiązania, które rozwiązują problem nadmiernego nagrzewania się budynku. Technologie te pozwalają na ograniczenie kosztów ogrzewania, a także eliminację niebezpiecznych dla środowiska instalacji CO. Odbywa się to m.in. poprzez poprawę izolacyjności zewnętrznych przegród domu. Odpowiednie rozwiązania architektoniczne pomagają też w lepszym dostosowaniu budynku do zachodzących zmian klimatycznych – pozwala na to np. orientowanie pomieszczeń nie tylko na stronę południową. Stosuje się też odpowiednie ochrony przeciwsłoneczne na okna, zwłaszcza te narażone na nadmierne nagrzewanie. W tym celu wykorzystywane są specjalne systemy szybowe, np. rolety i żaluzje czy szkła selektywne i refleksyjne. Nie bez znaczenia pozostają zadaszone tarasy. Ich zadaniem jest ochrona przed słońcem i deszczem, a także zacienienie przeszkleń.

Trendy wnętrzarskie w domach nowoczesnych

Pewne specyficzne trendy zaobserwować można także we wnętrzach nowoczesnych budynków jednorodzinnych. Dotyczy to zwłaszcza antresoli w części dziennej. Pomieszczenia otwarte są do góry, nierzadko do samego dachu. Takie rozwiązanie daje poczucie większej przestrzeni, a także zwiększa reprezentacyjność wnętrz. Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych często uwzględniają też lekkie, ażurowe schody. Wiele ciekawych rozwiązań posiada w swojej ofercie firma New-House. Na stronie: https://new-house.com.pl/projekty-domow znaleźć można projekty domów nowoczesnych, a przy tym niedrogich w budowie i eksploatacji.

Redakcja DKHome