Bogata oferta mebli pozwala dziś wybrać w sklepie dokładnie taki produkt, jakiego się oczekuje. Nie inaczej jest w przypadku, gdy poszukiwanym elementem wyposażenia jest stół rozkładany. Istnieje jednak wiele różnych kształtów, a nawet mechanizmów działania takich stołów – warto je poznać przed podjęciem decyzji o zakupie.
Jaki kształt blatu wybrać?
Obecnie w zasadzie każdy stół, bez względu na kształt blatu, może się rozkładać. Z tego powodu to przede wszystkim kwestie praktyczne powinny zdecydować o tym, jaki model zostanie ostatecznie wybrany. Najbardziej powszechne, a zarazem wyposażone w największą ilość funkcji rozkładania są stoły prostokątne. Sprawdzają się one w zasadzie w każdym wnętrzu, bez względu na to, czy interesuje nas stół rozkładany do salonu czy jadalni. Sporo osób decyduje się jednak na meble o okrągłym albo owalnym blacie. One również mogą być wyposażone w opcję powiększenia powierzchni użytkowej, jeśli zajdzie taka konieczność. Co więcej, stoły okrągłe często są uznawane za bardziej praktyczne na co dzień – udowodniono, że umożliwiają łatwiejszą komunikację, gdy domowników jest więcej niż czworo.
Stół jak książka – wady i zalety
Jedną z najbardziej znanych konstrukcji stołu rozkładanego jest blat w formie książki. Oznacza to, że wystarczy go przekręcić pod kątem 90 stopni, a następnie rozłożyć dwie identyczne połówki połączone po jednej stronie zawiasami, aby uzyskać blat dwukrotnie większy – często kwadratowy. To wygodne rozwiązanie, bo gwarantuje znaczne zwiększenie przestrzeni do użytku dla gości czy domowników. Jednocześnie najczęstszym zastrzeżeniem w kierunku takich stołów jest ich wygląd przy złożonym blacie – może on wydawać się bardzo gruby i mało zgrabny. Na szczęście to się zmienia, bo współczesne stoły rozkładane nie są już tak toporne jak te sprzed lat. Wszystko zależy od tego, ile chcesz na nie wydać.
Inne formy rozkładanych blatów
Istnieją również inne wersje blatów gotowych do rozłożenia. Często wybierają opcją jest blat podstawowy złożonych z dwóch równych części, przedzielony w połowie. Wystarczy go rozsunąć, a z ukrytej półki wyjąć panel, który po zablokowaniu z obu stron powiększy nieco długość mebla. Ciekawym wyborem może być nowoczesny stół rozkładany o okrągłym blacie, który po zwolnieniu blokady należy przesuwać w blok, tym samym uwalniając ukryty mechanizm z dodatkowymi elementami. W ten sposób stół nadal pozostaje okrągły, ale zwiększa swoją średnicę. Takie stoły to nadal jednak nowość, dlatego często mają nieco wyższe ceny.