Oświetlenie do domu – praktyczne porady

Często projektując wnętrza nie skupiamy się zbytnio na oświetleniu. Tradycyjnie zawieszamy lampę na środku sufitu i na tym kończymy zabawę ze światłem. To ogromny błąd! Dobre oświetlenie to podstawa udanej aranżacji wnętrz. Może upiększyć cały pokój i być prawdziwą dekoracją. Oto kilka praktyczny porad, które pomogą wybrać oświetlenie do domu.

Lampy stojące podłogowe

Lampy stojące to jeden z modeli, który łączy ciekawy design z praktycznością. Wybierając taki produkt mamy szereg możliwości, gdzie go ustawić i jak powinien wyglądać. Lampa stojąca najczęściej ustawiana jest w rogach pokoi lub przy kanapie, sofie. Warto wybrać lampę z regulowanym kierunkiem padania światła. Dzięki temu będziemy mieć możliwość skierowania oświetlenia na przykład na czytaną książkę, a jeśli będziemy chcieli nieco przytłumić jasność, skierujemy je w sufit. Lampa może również służyć głównie za dekoracje. Dostępnych jest wiele modeli z pięknymi abażurami i nogami zrobionymi na przykład z metalu, z ciekawym grawerem. W modzie wciąż jest drewno, a więc projektanci przygotowali piękne lampy z wykorzystaniem tego właśnie surowca. Klasyczny, jednokolorowy abażur, a do tego trzy nogi z litego drewna. Wydaje się banalnie proste, a efekt jest niesamowity!

Lampy stojące stolikowe

Ten mniejszy typ lamp najczęściej używany jest na wszelkiego rodzaju komodach, półkach, stolikach pod telewizor i tak dalej. Zwykle posiadają abażur, który pięknie rozprasza światło i wprowadza przytulną atmosferę. Wybór takiej lampy jest dobry, jeśli jednocześnie potrzebujemy dodatkowego oświetlenia, a na półce, czy szafce brakuje nam jakiś dekoracji. Takie produkty mogą być prawdziwymi dziełami sztuki! Oczywiście ich praktyczna strona też się liczy. Jeśli chcemy, aby lampa służyła nam przy biurku w gabinecie, czy pokoju, warto wybrać taką, która nie zajmie za dużo miejsca. Ważne, aby dawała przyjemne dla oka światło, które idealnie nada się do pracy wieczorami.

Punkty świetlne

To najbardziej praktyczny i niewidoczny element, który jednak wiele robi. Punkty świetlne to oświetlenie do domu, które możemy idealnie dostosować do naszych potrzeb. Zazwyczaj używa się ich w kuchni, łazience i salonie i umieszcza w podwieszanych sufitach lub pod szafkami. Zamiast jednej żarówki mamy kilka punktów, z których rozprowadza się przyjemne światło. Używając dodatkowo oświetlenia LED zaoszczędzimy pieniądze na niższych rachunkach za prąd.

Oświetlenie do domu to wiele możliwości

Przedstawione wyżej modele lamp to tylko wyrywek ze wszystkich dostępnych w sklepach. Żyrandole, kinkiety, wiszące, podwieszane – jest z czego wybierać! Oświetlenie naprawdę może być dekoracją naszego wnętrza, a jednocześnie mieć praktyczne zastosowanie. Warto dobrze przemyśleć zakup lamp. Zawsze najpierw zdecydujmy, gdzie umieścimy wszelkie wiszące modele, gdyż trzeba przygotować pod nie podpięcie. Atutem lamp stojących jest to, że nie potrzebujemy nic innego oprócz kontaktu, a zwykle kabel sięgnie do najbliższego. Pamiętajmy, że dobre oświetlenie jest ważne dla zdrowia i kondycji naszego wzroku! Zadbajmy o nasze oczy oraz reszty domowników.

Redakcja DKHome