Oddychaj pełną piersią, czyli jaki filtr do oczyszczacza powietrza

Jakość powietrza budzi liczne kontrowersje. Nie da się ukryć, że w okresie grzewczym jest ono znacznie bardziej zanieczyszczone i to składnikami, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie – wystarczy otworzyć okno, aby dostały się także do mieszkania. Niestety powietrze w domu może być również zanieczyszczone w inny sposób, np. dymem papierosowym czy zarodkami pleśni. Dlatego warto stosować oczyszczacz oraz odpowiedni filtr do oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza i filtry

W sklepach dostępne są bardzo różne oczyszczacze powietrza do użytku domowego – jedne mniej, a drugie bardziej skuteczne. Warto pamiętać, że przebywanie w pomieszczeniach całkiem sterylnych również nie jest wskazane przede wszystkim dla naszego układu odpornościowego, ale jasne jest, że dobrej jakości powietrze ma także pozytywny wpływ na nasze zdrowie, szczególnie gdy cierpimy na alergie lub inne dolegliwości. Używanie więc oczyszczacza jest całkiem zrozumiałe.

Każdy oczyszczacz powietrza wyposażony jest w co najmniej jeden filtr, ale zazwyczaj jest ich znacznie więcej. Aby urządzenie efektywnie działało, to filtr do oczyszczacza powietrza trzeba regularnie czyścić lub wymieniać. Jeśli w urządzeniu znajduje się więcej filtrów, to każdy z nich jest także odpowiedzialny za wyłapywanie innych zanieczyszczeń. Wszystkie wymagają systematycznego przeglądu, czyszczenia lub wymiany, o czym na pewno informuje producent urządzenia.

Filtr do oczyszczacza powietrza i jego rodzaje

Oczyszczacze powietrza mogą usuwać z powietrza bardzo różne zanieczyszczenia. Odpowiedzialne za to są konkretne filtry. Praktycznie w każdym urządzeniu znajduje się filtr do oczyszczacza powietrza, który wyłapuje te największe zanieczyszczenia takie jak drobiny kurzu, sierść zwierząt czy włosy. Jest to tzw. filtr wstępny i najczęściej ma on postać drobnego metalowego sitka – tego filtru się nie wymienia, ale co jakiś czas myje i usuwa z niego te zabrudzenia. Innym rodzajem filtra jest filtr do oczyszczacza powietrza węglowy. Ma on postać grubej tkaniny, na której znajduje się kilka warstw węgla aktywnego. Ma on porowatą strukturę i bardzo dobre właściwości absorpcyjne. Ten rodzaj filtra zatrzyma między innymi dym papierosowy, cząsteczki metali ciężkich i zarodki pleśni, więc wskazany jest dla alergików. Należy go regularnie wymieniać.

Ponadto producenci oferują także inne filtry, które mogą usuwać z powietrza jeszcze mniejsze szkodliwe cząsteczki. Jest to między innymi filtr do oczyszczacza powietrza HEPA, który jest gęstą siatką składającą się z mikroskopijnych włókien polipropylenu. Jest on wskazany między innymi do powietrza zanieczyszczonego smogiem. W sprzedaży są także filtry jonowe, które sprawiają, że powietrze jest dodatkowo jonizowane. Należy je systematycznie wymieniać.

Oczyszczacz powietrza – z jakim filtrem?

Oczyszczacze powietrza mogą bardzo różnić się swoim działaniem – im lepiej oczyszczają powietrze, tym zazwyczaj są także droższe. Warto więc wybrać takie urządzenie, które będzie najlepiej wpisywać się w nasze potrzeby i preferencje. Koniecznie trzeba także pamiętać, że regularnie wymieniany filtr do oczyszczacza powietrza gwarantuje jego skuteczne działanie. Nie można więc zapominać o tym najważniejszym elemencie naszego urządzenia do filtrowania powietrza. Wybór nie zawsze jest łatwy, ale zakup warto także skonsultować profesjonalistą w tym zakresie – wtedy mamy gwarancję, że urządzenie będzie adekwatne do naszych potrzeb. Prawidłowo eksploatowane urządzenie będzie także wydajnie działało przez długie lata.

Więcej informacji i możliwość zakupu online: https://filterbank.pl/pl/c/Filtry-do-oczyszczaczy-powietrza/13

Redakcja DKHome