Trudno wyobrazić sobie efektywne prace budowlane, remontowe czy wykończeniowe bez zastosowania kołków rozporowych. Co ważne, na rynku dostępne są różne rodzaje kołków, które zawsze należy dostosować do konkretnego zakresu prac. Jednym z czynników, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze kołków, jest obciążenie, któremu mają zostać poddane. To istotne, zwłaszcza jeśli obciążenie ma być naprawdę spore. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się kołki ramowe.
Odpowiedni dobór kołków do dużych obciążeń
Jak wspomniano, kołki ramowe idealnie sprawdzają się w przypadku prac z dużymi obciążeniami. Wynika to z samej konstrukcji tych kołków. Są masywne i dość ciężkie. Często kołki te są też znacznie dłuższe od innych rodzajów kołków. Taki kołek musi bowiem wchodzić znacznie głębiej, aby możliwe było zamocowanie ciężkiego elementu. Kołki ramowe muszą być mocowane za pomocą wiertarki.
Szerokie zastosowanie kołków ramowych
Kołki ramowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Idealnie sprawdzają się przy ciężkich i dużych elementach drewnianych, które mają być mocowane do cegły dziurawki, kratówki, pustaków ceramicznych czy gazobetonu. Mówiąc o elementach drewnianych, wyróżnić można tu choćby krawędziarki, łaty drewniane czy drewniane deski. Kołki ramowe znakomicie sprawdzają się także w przypadku więźby dachowej. Zwłaszcza jeśli przyjąć musi ona na siebie znaczny ciężar. Jeśli o zastosowanie kołków ramowych chodzi, to nie można nie wspomnieć o fasadach aluminiowych. Te zawsze wymagają solidnych przyrządów montażowych. Podobnie jest w przypadku konstrukcji stalowych.
Konstrukcja i budowa kołków ramowych
Samo działanie kołków ramowych jest takie samo jak w przypadku innych kołków rozporowych. Jednak, jak wspomniano, kołki ramowe są większe i mocniejsze. Dzięki temu kołek ramowy jest w stanie utrzymać obciążenie do aż 7,5 kN. Jak zatem widać, są to naprawdę solidne i wytrzymałe kołki. Dodatkowo na uwagę zwraca długość tych kołków. Ich maksymalna długość może wynosić nawet do 40 cm. To również ma znaczący wpływ na solidność montażu. Sam kołek ramowy zbudowany jest z klasycznej śruby, która posiada korpus wykonany z tworzywa sztucznego. Korpus jest tak zaprojektowany, aby mógł bez trudu zahaczyć się we wnętrzu otworu. Dzięki temu kołek jest naprawdę solidnie osadzony i nie porusza się.
Jak zatem widać solidne i mocne kołki ramowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Nie może dziwić, że wykorzystuje się je tak często. Niemal każdy majsterkowicz takie kołki posiada w swoim zestawie narzędzi.