Wielu z nas zaczyna początek z mieszkaniem na własną rękę od niewielkich pomieszczeń, a jednym z nich zawsze jest kuchnia. Czy aranżacje jadalni mają prawo być funkcjonalne, gdy metrów kwadratowych do wykorzystania jest tak niewiele? Oczywiście, że tak! Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci w aranżacji niewielkiej przestrzeni. Gdy przestaniesz się tym martwić, będziesz mógł zająć się tą przyjemniejszą częścią, jaką jest dekorowanie, ułożenie sztućców i planowanie posiłków.
Aranżacje – mała kuchnia
Kuchnia powinna być przestrzenią, w której lubisz przebywać, a przemyślany projekt może pomóc Ci ją zaaranżować. Aby Twoja kuchnia była zarówno stylowa, jak i bardzo funkcjonalna, konieczne jest staranne zaplanowanie pomieszczenia. Oto 8 wskazówek, które warto wziąć pod uwagę podczas projektowania kuchni!
Przede wszystkim funkcjonalność
Organizując kuchnię, myśl przede wszystkim o funkcjonalnym rozmieszczeniu naczyń i żywności. Przechowuj produkty śniadaniowe i miski w pobliżu stołu, a folie i plastikowe pojemniki w pobliżu lodówki. Najostrzejsze noże i deski do krojenia trzymaj przy blacie kuchennym, a naczynia i sztućce niedaleko zmywarki, aby ułatwić sobie proces wyładowywania.
Znajdź punkt centralny
Wybierz jeden centralny punkt w projekcie kuchni, który przyciąga wzrok. Może to być cokolwiek! Na przykład fantazyjna lampa, kafelki w nietypowy wzór, spory okap, jasne szafki kuchenne lub wzorzyste blaty. Po wybraniu swojego punktu centralnego, uzupełnij aranżację innymi elementami (najlepiej w neutralnych kolorach o uniwersalnych kształtach), które stworzą dla niego doskonałe tło.
Dodaj punktowe oświetlenie
By optycznie powiększyć powierzchnię małej kuchni, będziesz potrzebować punktowego oświetlenia. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie kinkietów nad blatem i zlewem. Nie tylko rozjaśnią przestrzeń, w której spędzasz najwięcej czasu, ale także dodadzą kuchni designerskiego charakteru. Baw się rozmiarami! Lampy umieszczone na suficie mogą być dużo większe i całkiem inne niż te w pozostałej części kuchni.
Kupuj z głową!
Czy naprawdę potrzebujesz 25 dodatkowych misek? Zmniejsz ilość przedmiotów w kuchni do absolutnego minimum, a będziesz zaskoczony, ile wolnego miejsca faktycznie posiadasz. Naczynia, których używasz od święta, możesz również przenieść do innego pomieszczenia. Pamiętaj – im mniej, tym lepiej!
Postaw na wysoki połysk
Blaty na wysoki połysk działają trochę tak, jak lustra – a wszyscy wiemy, jak bardzo lustra są w stanie powiększyć przestrzeń. Można zastosować tę sztuczkę nie tylko w przypadku białych blatów, ale także kolorowych. Jeśli masz dość bieli, a do minimalisty Ci daleko, zawsze możesz zaszaleć i postawić na błyszczące blaty w odważnym kolorze!
Ruchomy barek
W małej kuchni często nie ma miejsca na wyspę. Dlatego, warto postawić na ruchomy barek kuchenny! Możesz umieścić go na środku kuchni, gdy gotujesz, a po zakończonym posiłku przesunąć pod ścianę. Dzięki temu zyskasz bardzo funkcjonalną przestrzeń, ale nie kosztem cennych metrów kwadratowych.
Bielsze = jaśniejsze
Jak wszyscy wiemy, biały jest kolorem optycznie powiększającym. Dlatego, warto utrzymać kuchnię w białych barwach, wybierając choćby białe fronty i blaty. Ostatnio odchodzi się jednak od klasyki i dodaje do nowoczesnych projektów tzw. pop of colour, czyli akcent kolorystyczny. Można go uzyskać poprzez zawieszenie kolorowej lampy bądź wyeksponowanie kolorowych naczyń.
Nie twórz przytłaczającej przestrzeni
Mała kuchnia musi być przede wszystkim funkcjonalna, dlatego zazwyczaj jest zabudowana od podłogi aż po sufit. Aby całość nie wydawała się przytłaczająca i nieciekawa, zastosuj kilka trików wnętrzarskich! W niektórych szafkach umieść szklane fronty, w innych zdecyduj się na otwarte półki. Pamiętaj także o schowku na butelki wina i kolorowych uchwytach!