Jak wykorzystać płytki z cegły w swoim wnętrzu?

W dzisiejszych czasach przywiązujemy dużo więcej uwagi do estetyki naszych wnętrz. Nie mają być one już tylko funkcjonalne i wyposażone w najważniejsze przedmioty, ale także stylowe. Z roku na rok przychodzi nowa aranżacyjna moda, która zmienia świat projektowania wnętrz. Jednak, płytki z cegły to element, który stale zachwyca. Industrialne, loftowe wnętrza stały się hitem.

Zastosowanie płytek

Posiadasz w swoim pomieszczeniu nieładną ścianę? A może po prostu, uważasz ją za zbyt mało atrakcyjną? Możesz zakryć ją na przykład tapetą o ciekawym princie. Dla lepszego, i rzeczywistego efektu polecamy płytki z cegły, które posiadają prawdziwą fakturę. Stosując zwykłą tapetę na pewno nie uzyskamy tak imponującego efektu. Płytki z cegły pozyskiwane są z rozbiórki historycznych budynków mieszkalnych pochodzących sprzed 1930 r. Posiadają one zróżnicowaną fakturę, niektóre są gładkie, inne porowate. Dzięki czemu nadają wnętrzu prawdziwie industrialnego stylu. Wybierając płytki zwróć uwagę na ich kształt, wybierz te stare, pozyskiwane z odzysku. Te nowe, są ręcznie formowane przez co nigdy nie uzyskują surowego wyglądu.

Płytki z cegły mogą nie tylko odmienić twoje ściany, ale również podłogę. W tym przypadku sięgaj po gładsze modele, po których swobodnie będzie można chodzić. Stara cegła na tarasie lub balkonie nada twojemu domowi niepowtarzalnego klimatu. Płytki z odzysku, kiedy są dobrze wyselekcjonowane oraz oczyszczone posiadają swój urok. Nigdy nie znajdziemy dwóch takich samych cegieł, każda z nich posiada charakterystyczne wyżłobienia, odpryski i rysy.

Jak zamontować płytki z cegły?

Sposób zamontowania płytek zależy od tego gdzie chcemy je umieścić. Spróbuj odpowiedzieć na te pytania: Gdzie chcę je wykorzystać? W kuchni, salonie? Na zewnątrz na tarasie lub jako chodnik lub alejka? Czy płytki będą znajdować się na ścianie czy na ziemi?

Montaż na ścianie nie musi być trudny! Zacznij od ugruntowania powierzchni za pomocą pędzla opryskiwacza lub pistoletu do malowania – rozprowadź grunt na całej powierzchni. Następnie na suchą ścianę naklejaj płytki za pomocą gotowego lub wcześniej rozrobionego kleju. Przyklejaj je według własnego uznania stylu wykorzystaj na przykład wiązanie krzyżowe, główkowe, wozówkowe. Zachowaj odstęp pomiędzy płytkami ok. 1-1,5 cm na fugę. Przedostatni etap to fugowanie, wybierz pasujący kolor gruboziarnistej fugi o konsystencji półsuchej/suchej i rozprowadź ją pomiędzy płytkami za pomocą pacy. Zabrudzoną powierzchnię płytki czyścimy od razu ścierką. Można również zrobić ściankę bez fugi i pominąć ten etap. Ostatni krok to oczyszczenie płytek z kurzu przed impregnacją, pomóc Ci w tym może odkurzacz. Gotowy impregnat do płytek rozprowadzamy opryskiwaczem, pistoletem do malowania lub pędzlem. Etap ten zapobiega kurzeniu się ściany.

Już wiesz gdzie wykorzystasz płytki z cegły w swoim domu? Dzięki nim posiadasz wiele możliwości odmienienia swoich podłóg na przykład w kuchni, na tarasie czy alejek w ogrodzie. Ale również w środku! W salonie na ścianie lub w jadalni.

Redakcja DKHome