Jeśli rzeczywiście chce się skutecznie zabezpieczyć drzwi, to wybór odpowiedniego zamka wpuszczanego to za mało. Konieczny jest również dobór odpowiedniej wkładki bębenkowej. Dopiero połączenie tych dwóch elementów zapewni wysoki poziom ochrony. Co zatem trzeba wiedzieć o wkładkach bębenkowych i jaki model wybrać?
Co to jest wkładka bębenkowa?
Wkładki bębenkowe stanowią podstawowy element zamykający, który stosowany jest w drzwiach. Ich zasada działania nie jest skomplikowana. Polega na blokowaniu obrotu bębenka przez kołeczki, przy jednoczesnym uniesieniu każdego z nich na odpowiednią wysokość. Poprzez obrót klucza bębenek przemieszcza się, a ruch zapadki uruchamia zamek. Jeśli użyje się niewłaściwego klucza, wówczas kołki blokować będą bębenek, co uniemożliwi obrót.
Jakie wyróżnia się rodzaje wkładek bębenkowych?
Wyróżnić można dwa podstawowe typy wkładek bębenkowych. Pierwszym z nich jest wkładka bębenkowa do zamków wpuszczanych. To najpowszechniejszy model wkładki bębenkowej. Montowany jest bezpośrednio w skrzydle drzwiowym. Przy wyborze tego modelu wkładki pamiętać trzeba, aby jej wymiar dopasowany był do grubości drzwi i szyldów. Pod uwagę wziąć należy również umiejscowienie zamka wpuszczanego. Drugim typem wkładki bębenkowej jest wkładka do zamków wierzchnich. Często określane są jako wkładki RIM. Ten rodzaj wkładek stosowany jest jednak rzadziej.
Jak dobrać rozmiar wkładki bębenkowej do zamka wpuszczanego?
Aby właściwie dobrać wkładkę bębenkową, w pierwszej kolejności przyjrzeć należy się wymiarom drzwi oraz tarczkom. Wymiary wkładki muszą być dopasowane w taki sposób, aby nie wystawała ona z żadnej strony poza tarczki drzwiowe więcej niż 3 mm. Jeśli wkładka wystawać będzie na większą odległość, wówczas wyglądać będzie nieestetycznie. Poza tym taką wkładkę łatwiej jest wówczas wyłamać. Dobierając wkładkę bębenkową pod kątem wymiarów, uwagę zwrócić należy również na jej długość. Musi być ona dokładnie dopasowana do grubości drzwi i szyldu.
Jak dobrać klucz do wkładki bębenkowej?
Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o doborze klucza do wkładki. Wymienić można tu dwa rodzaje kluczy. Mowa tu o kluczach nacinanych oraz kluczach nawiercanych. Klucze nacinane cechują się specyficznymi nacięciami na trzonie. Im więcej wrąbków znajduje się na kluczu, tym większa ilość pinów we wkładce. To z kolei przekłada się na stopień bezpieczeństwa. Wkładka bębenkowa może być otwierana także kluczem nawiercanym. Ten rodzaj klucza zapewnia znacznie większy stopień zabezpieczenia.