Stoły i krzesła naturalnego drewna czy z tworzyw sztucznych – które będą lepszym wyborem?

Podczas urządzania nowego mieszkania lub w trakcie remontu stajemy przed zadaniem wyboru mebli. Dla niektórych to okazja do zabawy stylami aranżacyjnymi, szczególnie dla pacjonatów dekorowania wnętrz. Natomiast część osób nie wie, na jakie meble najlepiej się zdecydować. Przecież zarówno te wykonane z naturalnego drewna, jak i te z tworzyw sztucznych mają swoje zalety. W dzisiejszym artykule przedstawiamy je nieco bliżej, co może okazać się pomocne w podjęciu tych trudnych wnętrzarskich decyzji. Zatem krzesła i  stoły drewniane czy z tworzywa sztucznego? Zapraszamy do lektury!

Zalety mebli z naturalnego drewna

Meble wykonane z naturalnego drewna, np. stoły i krzesła drewniane, posiadają wiele zalet. Przede wszystkim każdy egzemplarz jest unikatowy. Chociaż meble wykonywane są według tego samego wzoru, drewno sprawia, że będą się one między sobą różnić i nigdy nie uda się stworzyć dwóch identycznych krzeseł, stołów czy komód.

Dodatkowo drewno jest materiałem, który jest zawsze na czasie, a jego popularność nie słabnie. Z kolei moda na kolorowe meble czy takie pasujące tylko do jednego stylu aranżacyjnego może szybko przeminąć. Klasyczne krzesła i stoły drewniane do jadalni lub innego wnętrza wykonane z naturalnego drewna mogą być ozdobą wnętrza przez lata, a gdy się nam znudzą, z pewnością znajdą się osoby zainteresowane ich zakupem. 

Drewniane meble są niezwykle trwałe. W porównaniu do tych z tworzyw sztucznych rzadziej ulegają uszkodzeniom i mają dłuższą żywotność. Nie trzeba ich często wymieniać, a dzięki regularnej konserwacji można cieszyć się ich pięknym wyglądem przez lata.

Warto zwrócić uwagę również na naturalność drewna, dzięki czemu wykonane z niego meble są idealnym wyborem dla alergików. Mogą być konserwowane naturalnymi środkami, nie osiada na nich kurz, są łatwe w utrzymaniu w czystości. 

Wiele osób zgodzi się z tym, że nawet lekko zniszczone i zużyte meble drewniane wyglądają dobrze. Nadgryzione zębem czasu egzemplarze doskonale komponują się np. ze stylem loftowym czy boho, dzięki czemu mogą stać się nawet inspiracją do urządzenia wnętrza w zupełnie nowej aranżacji. Meblom drewnianym z łatwością można nadać także zupełnie odmieniony wygląd, np. decydując się na ich pomalowanie.

Zalety mebli z tworzywa sztucznego

O ile meble drewniane pasują do kilku stylów aranżacyjnych, te wykonane z tworzyw sztucznych pozwalają na jeszcze bardziej precyzyjne dopasowanie do wnętrza. Dzięki mnogości kolorów, wzorów i wykończeń doskonale reprezentują najważniejsze cechy wielu aranżacji. Przykładowo lustrzane stoliki czy komody o lakierowanym wykończeniu doskonale uzupełnią pomieszczenie urządzone zgodnie z zasadami stylu glamour.

Meble z tworzyw sztucznych są mniej trwałe niż drewniane, co może być zaletą, jeśli lubimy zmiany. Te wykonane z drewna są zakupem na lata, natomiast tworzywa sztuczne mogą ulec uszkodzeniom wcześniej. Są jednak mniejszą inwestycją finansową, co pozwala zmieniać aranżację domu lub mieszkania częściej.

Kolejne zalety mebli z tworzyw sztucznych? Są lekkie i łatwo je przenosić. Dodatkowo utrzymanie ich w czystości jest bardzo proste. Zazwyczaj wystarczy wilgotna szmatka i po chwili meble wyglądają jak nowe, co jest dużym plusem dla osób, które lubią mieć porządek, ale nie chcą poświęcać na sprzątanie zbyt wiele czasu.

Naturalne drewno czy tworzywo sztuczne – które meble lepiej wybrać?

Nie istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na to pytanie. Dla niektórych naturalność drewnianego stołu będzie ważniejsza od zalet oferowanych przez taki sam mebel w wersji z tworzywa sztucznego. Warto jednak przeanalizować zalety obu rozwiązań i zastanowić się nad najlepszym wyborem, gdyż meble wykonane z drewna to inwestycja na lata.

Redakcja DKHome