Pielęgnacja kanapy – sprawdzone sposoby

Zestaw wypoczynkowy w naszym salonie to jeden z najbardziej eksploatowanych mebli w całym domu. Z sofy korzysta cała rodzina. Przecieranie, wylewanie napojów, zabrudzenia – jak sobie z tym wszystkim radzić? Oto sprawdzone sposoby, które idealnie sprawdzą się jako pielęgnacja kanapy.

Impregnaty i inne specyfiki

Jeśli wybieramy kanapę skórzaną musimy liczyć się z jej wzmożoną pielęgnacją. Nie wystarczy zwykłe przecieranie ściereczką. Co więcej, różne rodzaje skóry mają różną wytrzymałość. Aby zabezpieczyć nasz wypoczynek warto zakupić specjalne impregnaty. Najbardziej praktyczne są te w sprayu. Wystarczy kilka razy w miesiącu zaimpregnować skórę, aby cieszyć się nią na długie lata.

Jeśli posiadamy kanapę z innego materiału, jak na przykład bawełna, nie musimy jej impregnować. Jednak jak sobie radzić z niepożądanymi plamami i zabrudzeniami? Tutaj świetnie poradzą sobie chusteczki odplamiające lub mydło. Wystarczy wetrzeć w plamę razem z wodą, chwilę odczekać i plama znika!

Koce i narzuty

Aby uniknąć zniszczenia materiału, z którego wykonana jest kanapa, warto zakupić koc lub narzutę, która ją przykryje. W razie niespodziewanego zalania lub pobrudzenia wystarczy wyprać materiał bez narażania mebli.

Koc może posłużyć również w zimne wieczory lub do popołudniowej drzemki. Wiele osób nie chce decydować się na takie przykrycie sofy, gdyż boją się, że pod ciężkim materiałem mebel zginie. Nic bardziej mylnego! Dobrze wybrany kolor i rozmiar jeszcze bardziej podniosą estetykę miejsca.

Jeśli wciąż nie jesteśmy przekonani do koca, lżejszą alternatywą będzie narzuta. Wykonana z cieńszego materiału może być wybrana idealnie do naszej kanapy. Różne wzory, wykończenia i kolory. Co więcej materiał może być dostosowany do naszych potrzeb: delikatny jedwab, klasyczna bawełna, a może trwały len?

Pokrowiec

Jeśli nasza kanapa jest już po przejściach i nie wygląda za dobrze, ale wciąż świetnie nam służy i nie chcemy się jej pozbywać, mamy na to rozwiązanie! Pokrowiec na sofę świetnie zamaskuje wszelkie zużycie i mebel będzie zupełnie jak nowy. Zazwyczaj jest on zakończony gumką, którą ukrywa się pod spodem kanapy. Materiał chowa się we wszystkie zakamarki mebla tak, aby dostosował się do jego kształtu. Istnieje wiele różnych rozmiarów i materiałów. Dobranie odpowiedniego do naszej kanapy nie będzie problemem!
Możemy również zdecydować się na dedykowane stricte do naszego modelu pokrowce. Wtedy od nowości możemy chronić cały wypoczynek. Nie musimy wtedy nic wymierzać, wystarczy zapytać pracownika sklepu o dostępne modele do naszej sofy. Taki pokrowiec nie tylko ochroni kanapę, ale również odświeży jej wygląd. To dobry sposób na nowy styl bez wydawania dużych pieniędzy.

Jak ważna jest pielęgnacja kanapy?

Jeśli kupujemy meble z myślą o tym, że posłużą nam przez kilka lat musimy o nie dbać. Tak jak o wszystko, na czym nam zależy. Odpowiednie czyszczenie lub ochrona przez narzuty, czy pokrowce, zapewni nam komfort korzystania z ulubionego mebla. Nie warto zmieniać kanapy co roku, jeśli wystarczy zadbać o to, co mamy!

Redakcja DKHome