Nogi meblowe – rodzaje, style, zastosowanie. Gdzie je kupić?

Nogi do mebli mają szerokie zastosowanie. Są one używane w wielu różnych typach mebli. Co warto wiedzieć o ich rodzajach i stylach?

Elementy jak nogi do mebli są standardowo montowane w wybranych rodzajach umeblowania. Można również zdecydować się na ich samodzielny montaż. Warto więc poznać różne rodzaje nóg meblowych, ich style, a także zastosowanie.

Z jakich materiałów wykonuje się nogi do mebli?

Nogi do mebli produkowane są z różnych materiałów, co wpływa na ich trwałość i wytrzymałość, a także estetykę.

Wśród najczęściej spotykanych rodzajów nóg meblowych pod kątem materiału znajdują się:

  • nogi drewniane – produkowane są z litego drewna, które może być również dekoracyjnie toczone
  • nogi metalowe – najczęściej do ich wykonania stosowane jest wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne aluminium albo różne stopy stali, na przykład stal nierdzewna o efektownym połysku, wybrane modelem mogą zawierać elementy umożliwiające regulację wysokości
  • nogi plastikowe – najczęściej do ich wykonania używany jest materiał PCV, który charakteryzuje się możliwością utrzymywania wysokiego obciążenia, często nogi te mają również opcję regulacji

Gdzie można kupić nogi do mebli?

Z różnymi wariantami nóg do mebli można zapoznać się w sklepie internetowym uchwytymeblowe24.pl.

Do jakich mebli najczęściej stosowane są nogi?

Nogi meblowe mają bardzo szerokie zastosowanie i mogą być one wykorzystane w wielu meblach domowych, biurowych.

Najczęściej nogi stosowane są w stołach. Takie nogi do mebli można również kupić we własnym zakresie, na przykład po to, aby samodzielnie wykonać efektowny stół jadalniany albo stolik kawowy.

 

Nogi są również stosowane w biurkach. Dzięki różnym wariantom do wyboru można nadać im ciekawe wzornictwo, na przykład dopasować je do wnętrz w stylu loft lub klasycznym.

Również nogi do mebli bardzo dobrze sprawdzają się w meblach do przechowywania, na przykład w szafkach, komodach, kontenerach, regałach, a nawet w szafach na ubrania. 

Zastosowanie nóg powoduje, że można łatwiej utrzymać czystość pod meblami i dodatkowo chronią one meble przed zniszczeniem, na przykład podczas mycia podłóg. Wykorzystanie nóg meblowych powoduje też, że wnętrza mogą wyglądać na większe niższą w rzeczywistości. Widoczna pod nimi podłoga powoduje, że przestrzeń wydaje się bardziej przestronna.

Style nóg meblowych – klasyczne i nowoczesne

Nogi do mebli można zakupić w różnych stylach, co pozwala też na dopasowanie ich do konkretnej aranżacji wnętrza.

Nowoczesne przestrzenie najlepiej prezentują się z prostymi nogami do mebli o przekroju kwadratowym lub okrągłym. Często wybierane są wtedy czarne nogi do mebli oraz nogi w kolorach srebrnym, białym.

Z kolei w tradycyjnych aranżacjach często stosowane są drewniane nogi do mebli, również te z efektownym toczeniem. Można też zastosować nogi metalowe w klasycznym stylu.

Ciekawym wyborem będą również nogi w stylu loft, na przykład w formie metalowych obręczy o prostokątnym kształcie. Bardzo dobrze wpisują się one w aranżacje wnętrz w stylu przemysłowym, industrialnym.

Redakcja DKHome