Montaż anteny satelitarnej — czy można zrobić to samemu?

Montaż anteny satelitarnej nie jest tak trudny, jak się wydaje. Możesz to zrobić samodzielnie, wykonując kilka prostych kroków, wystarczy trochę czasu i cierpliwości. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to znaleźć odpowiednią lokalizację anteny satelitarnej. Powinna mieć otwarty widok na niebo, aby można było uzyskać najlepszy możliwy sygnał. Następnie zmierz obszar, na którym chcesz postawić talerz i upewnij się, że na drodze nie ma żadnych przeszkód. Na koniec zamontuj antenę na pewnym podłożu za pomocą odpowiednich wsporników i śrub. Upewnij się, że masz pomocnika, który pomoże w ułożeniu przewodów.

Czy warto zdecydować się na samodzielny montaż anteny?

Jak widać powyżej, takie przedsięwzięcie jest możliwe i może się udać. Jednak jest wiele elementów, które mogą pójść nie tak, jeśli się na tym nie znasz. Pierwsza kwestia to praca na wysokości, która bez odpowiednich umiejętności i zabezpieczenia, może okazać się zwyczajnie niebezpieczna. Kolejna dotyczy umiejętności stabilnego zamontowania czaszy anteny, tak, aby nie stwarzała ona zagrożenia. No i kwestia sygnału, specjaliści używają specjalnych mierników, które pozwalają ustawić jego doskonały odbiór. Jeśli zajmiesz się montażem na własną rękę, to dostrojenie będzie stanowiło maraton prób i błędów, jednak nie masz pewności, że jakość, jaką uzyskasz, będzie najlepsza z możliwych.

Specjalista do montażu anteny

Jeśli szukasz specjalisty, który oferuje montaż anten satelitarnych Warszawa Wawer, to upewnij się, że wybierasz najlepszych fachowców w swoim fachu. Pomogą Ci opinie wcześniejszych klientów zamieszczane w sieci. Przede wszystkim musisz mieć na uwadze, że z takich usług będziesz korzystać później również do serwisu i niezbędnych napraw, które mogą okazać się konieczne w różnym czasie. Warto więc wybrać specjalistów, którzy działają na zasadach pogotowia i przyjadą o dowolnej porze, a także w weekend, dzięki czemu nie zostaniesz bez swoich ulubionych programów na dłuższy czas.

Sam montaż anteny przez fachowca przebiegnie sprawnie. Jeśli warunki nie będą pozwalały, aby zamontować ją z balkonu lub bezpiecznie wejść na dach, to wykorzysta zabezpieczenia, lub skorzysta z podnośnika koszowego, który jest świetną opcją np. zimą, gdyż wszystkie prace można przeprowadzić w pełni bezpiecznie. Pierwszym krokiem będzie znalezienie odpowiedniego miejsca do zamontowania Twojej anteny, następnie musi ona zostać stabilnie przytwierdzona, aby np. silniejszy wiatr jej nie zerwał i nie spowodował niebezpieczeństwa. Gdy antena będzie już na miejscu, konieczne jest jej podłączenie kablem z dekoderem i telewizorem.

Do kolejnego kroku potrzebna jest współpraca dwóch osób. Jedna z nich będzie oceniać obraz na telewizorze, a druga z pomogą specjalnego miernika ustawiać konwerter w antenie na zewnątrz. W ten sposób można ustawić antenę i następnie dokręcić, aby zabezpieczyć, uzyskaną jakość sygnału.

Regularny serwis i naprawy są konieczne

Pamiętaj, że jest to jedynie urządzenie, w dodatku silnie narażone na działanie czynników atmosferycznych. Regularny serwis, przynajmniej raz do roku to konieczność. Należy wówczas sprawdzić, czy żadne podzespoły anteny nie uległy zniszczeniu, a w razie konieczności je wymienić, tak, aby jej obecność na maszcie, dachu, czy balkonie pozostawała bezpieczna. Można również dostroić sygnał, który może ulegać lekkim wahaniom właśnie przez pogodę. W ten sposób unikniesz poważniejszych awarii swojej anteny.

Jeśli z kolei pojawi się jakakolwiek nieprawidłowość w odbiorze, to warto natychmiast wezwać fachowca, który zajmie się naprawą. Może to bowiem oznaczać, że doszło do uszkodzenia anteny, lub po prostu się ona przesunęła. Jednak takie kwestie trzeba załatwiać jak najszybciej, aby uniknąć większych kosztów, konieczności wymiany całej anteny, całkowitej utraty sygnału, czy spadnięcia anteny na ziemię, co może być bardzo niebezpieczne.

Jak wybrać odpowiednią antenę, którą u siebie zamontujesz?

Z pewnością jesteś fachowcem w swoim fachu i nie oznacza to, że musisz znać się na każdej dziedzinie, z życia wziętej. Jeśli nie wiesz, jaka antena najlepiej się u Ciebie sprawdzi, najlepiej poproś o pomoc profesjonalistów. Wiele firm zajmujących się montażem anten satelitarnych oferuje również ich sprzedaż, a może także pomóc Ci w dopasowaniu podzespołów, które w Twoim przypadku będą najtrwalsze i zapewnią najlepszy odbiór, jeśli chodzi o kanały telewizyjne.

Możesz oczywiście postawić również na opcje od określonych operatorów, którzy proponują swoje anteny na rynku z pakietem kanałów. Jednak decyzja należy do Ciebie i zależy od tego, czego dokładnie szukasz w swojej telewizji satelitarnej.

Pamiętaj również, że jeśli mieszkasz z dala od miasta, to właśnie satelita może zapewnić Ci optymalny odbiór kanałów telewizyjnych, gdyż inne rozwiązania będą w takich miejscach po prostu poza zasięgiem.

A więc samodzielnie czy z profesjonalną pomocą?

Okazuje się, że zdecydowanie lepszą opcją jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Przede wszystkim będzie to dla nas bezpieczniejsze, ale również możemy liczyć na lepszą jakość sygnału i odbioru kanałów. 

Redakcja DKHome