Kocioł grzewczy a rodzaje systemów kominowych

Właściwy dobór komina jest niezwykle ważny dla prawidłowego odprowadzania spalin, a co za tym idzie bezpieczeństwa wszystkich domowników. Powinien on być zawsze odpowiednio dostosowany do urządzenia grzewczego. Jakie obecnie systemy są najpopularniejsze?

Komin -jego zadanie i rodzaje

Istotną rolą tego istotnego elementu każdego budynku jest właściwe odprowadzanie spalin oraz dymu. Każdy komin jest odpowiedzialny także za usuwanie zużytego powietrza. W przypadku użytkowania urządzeń z zamkniętą komorą spalania, komin odpowiada też za jego doprowadzenie. Ze względu na zastosowanie wyróżnia się kominy:

– spalinowe – które to odprowadzają spaliny z kotłów olejowych i gazowych, czyli paliw płynnych

– dymowe – które zajmują się odprowadzaniem spalin z kotłów, napędzanych paliwem stałym, w których oprócz pary wodnej występuje także sadza

– wentylacyjne – które to odprowadzają zanieczyszczone powietrze z wnętrza domu. Umożliwiają one w każdym mieszkaniu prawidłową cyrkulację powietrza.

Tworzywo a rodzaje systemów kominowych

Obecnie na rynku wybór tych produktów tej przeogromny.

Pekabet to znany i ceniony producent, który oferuje wysokiej jakości kominowe systemy. Produkty te potrafią służyć niezawodnie przez szereg długich lat.

Ze względu na użyte w procesie produkcji materiały wyróżnia się kominy:

– murowane – które to są wykonane z cegły ceramicznej, licowej lub klinkierowej. W ostatnim czasie bardzo popularne są takie konstrukcje, które są wykonane z ceramicznych pustaków

– betonowe – tego typu konstrukcje są produkowane z kształtek lekkiego

– stalowe – do takich kominów należą systemy dwuścienne oraz przewody kwasoodporne

Obecnie wybór systemów kominowych na rynku jest bardzo duży. Każdy klient zainteresowany zakupem ma do wyboru różnorodne systemy jednowarstwowe, które to są umieszczone w murowanej obudowie wykonanej z cegieł lub pustaków oraz dwuwarstwowe, w których wewnętrzny przewód spalinowy jest otoczony izolacją termiczną. Z kolei zewnętrzną warstwę stanowi stalowa obudowa wykonana z blachy szlachetnej.

Jaki wybrać system kominowy?

Decydując się na montaż systemu kominowego, trzeba zawsze pamiętać o tym, aby w pierwszej kolejności skupić się na urządzeniu grzewczym, a dopiero później na wyborze komina. Element ten musi bowiem być dobrze przystosowany do rodzaju paliwa, za pomocą którego będzie napędzany kocioł grzewczy.

Systemowe kominy są bardzo dobrym rozwiązaniem dla wszystkich nowoczesnych budynków mieszkalnych oraz wielu innych obiektów. Są one bardzo łatwe w montażu, estetyczne oraz oferowane bardzo często w atrakcyjnych cenach.

Redakcja DKHome