Jak zredukować zapachy małych zwierząt? Zobacz porady!

Małe zwierzęta, między innymi chomiki, świnki morskie, szczury, myszy czy króliki mogą powodować nieprzyjemne zapachy. Jak sobie z nimi radzić?

Wielu właścicieli mniejszych zwierząt zastanawia się, jak radzić sobie z nieprzyjemnymi zapachami pozostawianymi przez ich pupili. Obecnie w sklepach asortyment produktów jest bardzo szeroki – to między innymi specjalne środki do czyszczenia, pochłaniacz zapachu małych zwierząt, a nawet specjalne świece. Co warto wybrać?

Po pierwsze – zadbaj o czystość w klatce i okolicy

Nieprzyjemne zapachy małych zwierząt pojawiają się przede wszystkim wtedy, gdy ich klatka oraz jej otoczenie są zabrudzone. Wtedy zapachy mogą być nieprzyjemne i duszące, a im dłużej klatka nie będzie czyszczona, tym bardziej będą one uciążliwe.

Wobec tego pierwszym krokiem, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, będzie dokładne wyczyszczenie klatki oraz jej okolicy. Należy robić to tak często, jak będzie to potrzebne, na przykład raz na tydzień. 

Należy wtedy nie tylko wymienić wyściółkę, ale również wymyć elementy klatki, ponieważ na nich również osadzają się nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo trzeba też wyczyścić używane przez zwierzę zabawki i w razie potrzeby wymienić je na nowe.

Po drugie – stosuj odpowiednie środki czystości

By łatwiej usuwać nieprzyjemne zapachy, warto stosować specjalne środki czystości, które pozwalają na ich neutralizowanie. Działają one wtedy bardzo dobrze jako pochłaniacz zapachu małych zwierząt i pozwalają na szybkie pozbycie się problemów.

Takie środki rekomendowane są przede wszystkim do czyszczenia klatki oraz jej otoczenia. Dzięki nim można wtedy usunąć zapachy i jednocześnie aromatyzować powierzchnie. Środki tego typu mają różne zapachy, na przykład przyjemnych cytrusów czy zielonej herbaty.

Należy jednocześnie pamiętać o tym, by nie stosować środków, które mogą być szkodliwe dla zwierząt, na przykład jak środki zawierające chlor.

Po trzecie – aromatyzuj pomieszczenia

Aby nadać pomieszczeniom przyjemny zapach, można również stosować odpowiednie rodzaje środków, na przykład w formie sprayów, patyczków, a nawet świec.

Takie środki pozwalają na nadanie wnętrzom miłego zapachu i poniekąd działają one również jako pochłaniacz zapachu małych zwierząt

Należy pamiętać jednocześnie o tym, by nie stosować środków w pobliżu klatki dla zwierzęcia, ponieważ mogą być one dla niego niebezpieczne.

Po czwarte – używaj pochłaniaczy węglowych

Również dobre wyniki można uzyskać wtedy, gdy jako pochłaniacz zapachu małych zwierząt zastosuje się pochłaniacz węglowy. 

Pochłaniacze węglowe przeznaczone dla małych zwierząt najczęściej mają postać niewielkich zawieszek, które są umieszczane na klatkach lub w ich okolicy. Stosowany w nich węgiel aktywny jest bardzo skuteczny w redukowaniu nieprzyjemnych zapachów, ponieważ wchłania je. Takie pochłaniacze mogą być stosowane nawet przez kilka miesięcy.

Istnieją zatem różnorodne sposoby na to, aby neutralizować zapachy małych zwierząt. Warto je stosować, aby cieszyć się z przyjemnego zapachu w swoim domu nawet wtedy, gdy są w nim zwierzęta.

Redakcja DKHome